Интересът на международния бизнес към България в последните години не е особено намалял с изключение на сектора недвижими имоти. Има два проблема обаче. Първо, през последните няколко години се надига националистично-популистична вълна против чуждестранните инвестиции, понякога подхранвана от маргинални политици, или псевдо еколози. Много примери мога да дам. Например лъжите и фантасмагориите, които се разпространяват срещу канадската публична компания листната на Торонтската Фондова Борса, на която определено се пречи да развие бизнеса си в България и да инвестира още стотици милиони левове, и да създаде много нови работни места. Втория проблем е забавената приватизация след 2007 година, макар че се забелязва някакво съживяване с процедурите за приватизация на БДЖ Товарни Превози , фондовата борса и депозитара. Но има много други държавни активи и компании, които биха привлекли интереса на мултинционални чуждестранни инвеститори при евентуална приватизация или концесиониране – например Топлофикация София, Пристанище Варна, НЕК, Летище София. Това заевява в специално интервя за "Ню Юръп България" царският икономист Владимир Каролев. Той декларира, че е оптимист за либералното движение в Европа и посочва, че в двете най-големи европейски икономики – Германия и Англия либералите управляват в коалиция с десни партии. Според икономиста в България днес либерани десно-центристки разбирания за новост за света не са много популярни защото не са популистични.
Когато на един човек не му върви работата или бизнеса, то основната вина е в него самия. Докато левите популисти обвиняват богатите, десните – социалистите, а националистическите партии – чужденците и всички българи, които не мислят като тях, казва Каролев. Царистът посочва и фаловете на финансовия министър Симеон Дянков.
Основната му грешка, е че в разгара на кризата 2009 и началото на 2010 не разплати натрупаните невърнато ДДС на фирмите (в интерес на истината и при тройната коалиция имаше забавяне), което допринесе за задълбочаване на кризата в много сектори и забавеното разплащане за извършени инфраструктурни строителни дейности. Направи го за да не се увеличи дефицита, но това не би бил проблем за една година. Министър Дянков не успя да се пребори със синдикатите и се съгласи да се увеличат осигуровките (макар, че предизборната програма на ГЕРБ обещаваше намаление на осигуровки), а и не успя да наложи по радикална пенсионна реформа, анализира провалите на ГЕРБ във финансовата сфера Владимир Каролев. Той се ангажира и със своя рецепта, какви реформи би предприел, ако е на стола на Дянков.
Бих ускорил приватизацията, бих премахнал т.н. забранен списък от фирми, които не подлежат на приватизация и бих инициирал концесиониране на инфраструктурни активи – летище София, пристанище Варна, магистрали, водоснабдителните дружества. Пенсионната реформа е недовършена. Масовото ранно пенсиониране е сериозен проблем и нарастваща тежест за бюджета на страната. Много се говори за програмно бюджетиране, но на практика не се прави. Бих го направил задължително за всички дейности в министерството на финансите. Според мен някои от десетките разрешителни и регистрационни режими, които регулират бизнес в България са излишни, а други ненужно сложни. Бих инициирал реформа в тази област, обяснява икономистът.
Каролев отговаря открито и на тежките въпроси за съдбата на НДСВ. Партията изглежда мъртва защото голяма част от медиите в България обръщат основно внимание само на парламентарните партии и на тия, които спонсорират медии чрез реклами в тях. По интернет форуми когато се коментират икономически проблеми даже хора, които не харесват НДСВ признават, че в НДСВ има голяма група експерти с безспорен професионален авторитет, а наша пресконференция за проекто бюджета за 2013 се отразява в пъти по-малко, отколкото смахнатите събития на АТАКА или странния партийно-бизнес съюз на РЗС с фармацевтичния бос Марешки, изтъква царистът. Той е убеден, че пред НДСВ има перспективи и ако партията остане вярна на принципите, които заложи Цар Симеон Сакскуборготски при основаването си ще се върне в парламента и ще засили влиянието си в местната власт.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг