В момент когато в Европа се увеличава безпокойството от предстоящото спиране на транзита на природен газ през Украйна, властите в Будапеща са убедени, че страната ще се справи благодарение на газопровода "Турски поток“.
Споразумението за транзит на природен газ през Украйна изтича през следващата година, което може да доведе до затруднения в доставките за европейските страни, зависими от руската енергия. Министърът на външните работи и търговията на Унгария Петер Сиярто изрази убедеността си, че страната няма да има проблеми.
„Когато става въпрос за прекратяване на транзита през Украйна, това няма никакво въздействие върху нас“, каза Сиярто по време на Истанбулския енергиен форум, организиран от Министерството на енергетиката и природните ресурси на Турция.
Той изтъкна международното сътрудничество при изграждането на газопровода, който минава през Черно море от Русия до Турция, откъдето може да се свърже с други маршрути към Европа. "Заедно с Турция, България, Сърбия и Русия изградихме газопровода TurkStream“, обясни той, допълвайки, че в момента Унгария внася рекордните над 20 млн. куб. м природен газ дневно.
„През тази година над 6,6 милиарда кубически метра (млрд. куб. м) са пристигнали в Унгария по газопровода TurkStream“, каза той , като подчерта, че „това е повече, отколкото през цялата минала година“.
Благодарение на тази инфраструктура Унгария не вижда необходимост от алтернативни маршрути, подчерта Сиярто. „Не се нуждаем от тях благодарение на TurkStream,“ каза още той. Описвайки отношенията с Турция като „стратегически“, Сиярто изтъкна силните лични връзки между турския президент Реджеп Таип Ердоган и унгарския министър-председател Виктор Орбан. Той посочи ключови постижения в двустранните връзки през тази година, включително това, че Унгария стана първата несъседна държава, която внася природен газ от Турция, с първоначална покупка на 250 милиона кубически метра.
Унгарската компания за търговия с газ сега работи с турската корпорация за петролопроводи (Боташ) за финализиране на нов договор за бъдещи доставки. Сиярто изтъкна и плановете за по-задълбочено сътрудничество между петролните компании на двете страни.
Той заяви, че сътрудничеството се простира и в областта на ядрената енергетика, като двете страни имат сходни цели, инвестират в разширяване на капацитета и използват технологии, предоставени от Росатом. „Разглеждаме експертизата на другата страна, споделяме практики и опит и помагаме за обучението на ядрените инженери и експерти на другата страна“, каза той.
Сиярто подчерта значението на сключването на споразумението за доставка на газ и формирането на стратегическо партньорство между унгарската петролна компания MOL и турската TPAO, за да могат да участват в съвместни проекти. „Това са най-важните цели, които бихме искали да постигнем през следващата година“, добави той. /БГНЕС
Още от Свят
Франция: Без червени линии в подкрепата за Украйна
"Всеки път, когато руската армия напредва с един квадратен километър, заплахата се приближава с един квадратен километър към Европа“
СДСМ избра ново ръководство, има нов зам.-председател - Фани Пановска
"Поражението на изборите не е краят, а ново начало за партията"
Вотът в Румъния: Балотаж между Чолаку и Ласкони за президентския пост
Социалдемократът Марчел Чолаку е с 25%, дясната Елена Ласкони - с 18%