Когато една държава е по-бедна, проблемът с недостигащите бюджетни пари е по-голям. Това заяви в ефира на БНТ икономистът Владимир Каролев, съветник на министъра на икономиката Божидар Лукарски.
Той илюстрира твърдението си, че бюджетните пари никога не стигат и това е така във всички държави, като посочи, че и най-богатият човек може да иска да си купи нов самолет, но да не може.
Икономистът разкритикува правителството за това, че липсват реформи във всички министерства и като пример даде здравното министерство.
"В здравеопазването виждам една много сериозна антиреформа. Още чакаме от г-н Москов да ни покаже анализа на ползи и разходи. Във всяка цивилизована държава, когато се предлага нов данък този, който го предлага трябва да убеди, че той е полезен за повечето хора", коментира Каролев и добави, ме подобно е положението и в пенсионната система. Реформата в този сектор била "една малка стъпка напред, една настрани и една назад".
"Не може да има в България 1 млн. индвалидни пенсии, това стана ясно. Има доктори, на които това им е бизнесът. В ромския квартал на Видин инвалидността е 50%", обясни Каролев.
Според него няма нужда да се чака до следващия бюджет, за да се направят реформи в МВР. Ако се постигне договорка между правителство и синдикати, това може да се случи още през тази година с актуализация на бюджета. Каролев припомни, че най-големият проблем в МВР е много ранното пенсиониране. В този сектор трябвало да се инвестират повече пари за хората, които са на улицата и то най-вече за тяхното оборудване. Лошото оборудване е причина и за ниската разкриваемост на престъпленията, смята съветникът на Лукарски.
Каролев е убеден, че ако иска човек да живее по-добре, трябва да се научи лично да си изкарва парите.
Познавам много милионери, които са изкарали пари от собствения си труд, а не от лотарията. Учете цял живот. Аз самият продължава да допълва обучението си в различни университети и до сега, посъветва от ефира икономистът.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг