“Има го в Турция и някои държави на Латинска Америка. Там кой ще прави бизнес се решава от прителския кръг, а не от това дали имаш възможности. Не пазарът решава дали си способен, а държавата решава в лицето на приятелския кръг”, посочва икономистът.
Той цитира Адам Смит, който казва, че е необходимо да има добри закони и да се прилагат еднакво за всички. А у нас не само, че законите не са добри, ами е важно какви връзки имаш, коя партия управлява – за едни се прилагат законите, за други не. Между приятелския и социалистимеския капитализъм няма ръзлика - при едния решава партийния лидер, при другите - приятелския кръг, обяснява анализаторът.
Като отрицателен пример за ляв капитализъм той дава новото управление на Франция. Там и държавата, и синдикалните лидери наляха милиони в заводите, произвеждащи Рено и Пежо, но продажбите им на автомобили през последните месеци спадат двойно. В същото време този спад е почти миинимален при немските и японските производители на коли. Във Франция социалистите въведоха 85% данъка за богатите и това кара много хора с високи доходи да се изселват в Белгия, където данакът е по-поносим - 58%. Вече над 3 хил. заможни французи са напуснали страната по тази причина, посочва Каролев.
“Държавният капитализъм е много опасен, той разпилява ресурса. Не само левите идеи са виновни, но и така наречения държавен капитализъм. Колкото една страна е по –свободна, толкова по-бързо расте икономиката й, а хората стават по богати”.
Примерите в тази посока според Каролев са Швеция и Холандия - там управляват десни правителства през последните години и икономиките им се развиват положително. В Швеция от Втората световна война за първи път два поредни мандата печелят десните, а данъците - вървят към намаляване. Тези страни сега се дават за пример от икономистите, а не от левите политици и профсъюзните лидери. Царският иконимист е категоричен, че през последните години американската икономика е била обект на ляво управление и кризата там е в следствие и на това. След Роналд Рейгън и малко Буш Баща в САЩ е нямало друго дясно управляние.
Владимир Каролев посочва, че богатите получават качествено образование и здравеопазване, защото си плащат за него. А бедните получават лоши услуги, защото са свикнали да ги получават безплатно.
“И както е казал Рейгън най-добрата социална защита е постоянното работно място. Ако ти работиш, ще си направиш сам застраховка, но те не искат да работят и искат безплатни купони за храна, държавно жилище, искат да се пекат на плажа и да пият евтина бира, и така създават професия безработен. Същата е ситуацията и с нашите роми. Взимат пари от детски, защото имат много деца, живят в кочина, защото това им харесва, ако детето им се разболее - ще го вземат в “Пирогов” и ще го лекуват. Затова трябва да им се спрат помощите или да се дават, ако децата ходят на училище”, предлага икономистът.
Според него у нас никога не са виреели крайно леви партии. В момента този спектър се олицетворява само от “Атака”, която е на път да изчезне. Посланията й към хората са противоречиви – един път казват как ще направят всички заплати 1000 лв., как ще национализират банките и предприятията, а от друга страна - лидерът на партията Волен Сидеров всяка вечер стои по заведенията и пие най-скъпото шанпанско, показва противоречията Каролев.
Той принава, че капитализмът не е идеален строй, а себе си определя като много социален. “Но социалното го разбирам аз да изкарам пари и да дам на други”.
В интервюто си обаче икономистът явно умишлено избягва от конкретизация. Така например обясненият от него вреден приятелски капитализъм твърде поразително съвпада с капитализма, който налагат ГЕРБ и Бойко Борисов. От друга страна, сигурно хиляди българи искат да са социални като Каролев, но държавата не им дава шанса да правят нещо сами и да се развиват, ако не са част от партийна или приятелска мафия.
Още от Бизнес
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа
Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото
Цените на криптовалутите се сринаха, 200 милиарда долара са изтрити
Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни