„Разгадаването на случая с КТБ ще дойде единствено с признанието на управителя на БНБ Иван Искров, който трябва да каже кой го застави да назначи за шеф на надзорния съвет на банката Цветан Гунев”. Това заяви пред Faktor.bg финансистът Кольо Парамов. Той е категоричен, че е абсурдно да се наложи каквато и да е надзорна политика, каквато се е осъществявала в КТБ, при условие, че Гунев е бил назначен на поста си след смяната на подуправителя на централната банка.
„За мен въпросът „кой назначи Гунев за шеф на надзора” е възлов, защото той определя зависимостите на Иван Искров от политическата класа. Докато не се разкрият тези зависимости и да каже кой го е накарал да предложи Гунев в парламента за началник на надзора (по времето на кабинета Орешарски – б.а.), няма да бъде разкрито престъплението в банковата система. Ако самият Искров е типичен джентълмен, милее за работата си като управител на БНБ и е достоен българин, с признаването си кой му е наложил и принудил да назначи Гунев, ще отвори най-големия лист от тайната папка за стартирането на проблема с КТБ”, категоричен е Парамов. Финанситът заяви, че трябва да се извади на бял свят кои политически сили са настоявали Гунев да бъде гласуван в парламента като подуправител на БНБ, чрез което да се заметат всички следи от работата на КТБ.
„Ставаме свидетели на нещо нередно. Вместо Искров да се превръща само в една изкупителна жертва, нека да каже истината. В случая много приляга приказката на президента Петър Стоянов към Иван Костов – „Иване, кажи си”. Искров да каже кой го принуди да назначи Гунев за подуправител на БНБ”, категоричен е Парамов. Той допълни, че шефът на БНБ е бил принуден от парламента да пуснат в сградата именно Гунев от мнозинството тогава.
Още от Бизнес
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа
Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото
Цените на криптовалутите се сринаха, 200 милиарда долара са изтрити
Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни