25 Ноември, 2024

“Лукойл” с апетити за монопол и над ВЕИ

“Лукойл” с апетити за монопол и над ВЕИ

 

Регистрираната в Австрия "Лукерг Реню“ между "ЕРГ Реню" и "ООО Лукойл-Екоенерго” получи право да придобие и контролира дружествата "Глобо Енерджи“ ЕООД, "Марк 1“ ЕООД, "Марк 2“ ЕООД и "УП България 4“, които разполагат с вятърни турбогенератори в региона на Каварна. Досега собственик на фирмите е била датската "Уинд 24".

Това е втората вълна от подобни покупки на "Лукерг Реню", след като миналата година взе три други малки ветропарка - "Уинд Парк Каварна Ийст", "Уинд Парк Каварна Уест" и "Кей Енд Ес Енерджи", което им осигури 14 мегавата вятърни мощности. Дотогава те бяха на "Райфайзен енерджи енд инвайъръмънт", като част от парк с 40 мегавата инсталирана мощност.

Отделно чрез "Лукойл Енергия и Газ България“ руската компания разполага с инсталирани мощности за производство на ток от ТЕЦ и от фотоволтаичната централа край Бургас.

Според КЗК новата сделка, чиито параметри не се съобщават, ще окаже въздействие на пазара на производство и продажба на едро на електрическа енергия, но новообразуваната група ще разполага с незначителен дял от всички разполагаеми мощности в страната за производство на електрическа енергия в сектора на възобновяемите енергийни източници (ВЕИ).

Не са установени отношения на вертикално свързани или съседни пазари, върху които концентрацията да възпроизведе евентуални ефекти, посочват в решението си от антимонополния орган.

С оглед цялостния анализ на съответния пазар може да се заключи, че към настоящия момент конкуренция между производителите и търговци на електроенергия от ВЕИ е налице единствено при сключването на сделки по свободно договорени цени, каквито участниците в концентрацията понастоящем не осъществяват.

Електрическата енергия от ВЕИ се произвежда чрез сравнително ниски мощности на отделните инсталации и предвид привилегиите при изкупуването на произведената по този начин енергия, в момента не е налице ефективна конкуренция между производителите, като почти цялата енергия се изкупува на преференциални цени, смятат от КЗК.

Според комисията сделките няма да доведат до господстващо положение на "Лукойл" на ВЕИ-пазара, което значително би попречило на ефективната конкуренция на съответния пазар.

Сподели: