По думите му проектът "Южен поток" се реализира с известно закъснение. Днес се намира на етапа за подготовка за начало на строителството. Инвестициите, които ще се влагат в България, са 3,1 милиарда евро. В максимална степен в дейностите по прокарването на газопровода ще бъдат привлечени български компании, посочи Милер.
Той увери, че сроковете за начало на строителството ще бъдат спазени.
"Наясно сме, че относно финансиране на дейностите в българския участък няма да има никакви проблеми. Руската страна е готова да финансира в пълен обем дейностите, които ще се извършват в този сектор. В същото време българската страна сега не поема абсолютно никакви рискове, свързани със строителството на "Южен поток ", каза още той.
Той увери, че делът на българската страна ще бъде възстановяван за сметка на таксите за пренос на газ по време на експлоатацията на газопровода.
Руският газов магнат Алексей Милер обаче не пожела да отговори на нито едно журналистическо питане, нито пък засегна въпроса за страховете на българите, покрай чиито домове ще минава газовата тръба.
Медиите нямаха възможност за въпроси, тъй като след срещата в Министерския съвет бяха дадени само изявления.
От своя страна Драгомир Стойнев заяви, че "Южен поток" остава стратегически проект за страната. Ще се финансира на проектен принцип, няма да има държавни гаранции, няма да бъдат харчени парите на българските данъкоплатци, подчерта Стойнев.
Той бе категоричен, че правителството винаги се е водило от един основен принцип - да се отстоява националният интерес както в икономически, регионален, така и в европейски контекст. Водейки се от националния интерес, във всеки разговор, касаещ енергийни проекти, защитаваме този интерес. Уверихме г-н Милер, че "Южен поток" остава стратегически проект за страната, обясни министър Стойнев.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг