28 Март, 2026

"Мистър 1 евро" върна фирмите на Цветан Василев

 "Мистър 1 евро" върна фирмите на Цветан Василев

Белгиецът Пиер Луврие обяви, че се оттегля от придобиването за 840 млн. евро в България и вече не е собственик на БТК, мултиплексите и два военни завода, пише "Капитал Daily" в днешния си брой.

Каквато и да е била ролята му в сериала около фалита на КТБ и последвалото го разпределение на активите на Цветан Василев, тя приключи, коментира изданието.

"Белгийският предприемач обявява, че активите, които купи в България през 2015 г. с обща стойност 840 млн. евро, са върнати на предишния им собственик", пише в съобщение брюкселският клон на базирана в Лондон агенция за връзки с обществеността. "Това означава, че г-н Луврие няма повече никакъв интерес към тези активи", се подчертава в него.

Според агенцията, упълномощена от Луврие, споразумението за покупка на акции, подписано още на 31 януари тази година, е давало възможност на купувача да върне придобивката си при определени обстоятелства и именно това право сега е упражнено.

Самият Луврие е цитиран по следния начин: "Моята причина да инвестирам в тези бизнеси беше да подпомогна преструктурирането на групата компании, която вярвах, че е изключително силна. Оказа се обаче невъзможно да получа съгласието на всички заинтересовани страни в приемливи срокове. Оставам уверен, че тази група компании има прекрасно бъдеще, и желая на всички ангажирани страни успех."

Луврие се появи на българската бизнес сцена в края на март тази година. Тогава току-що създадената специално за целта компания LIC33 с регистрация в Люксембург сама обяви, че е купила за 1 евро от Цветан Василев накуп БТК (43%), мултиплексите НУРТС и "Фърст диджитъл", "Дунарит", "Авионамс" и пийпълметричната агенция ГАРБ.

Сподели:

Коментари (0)

Икономист: Има два сценария за Ормузкия проток, от които ще зависят цените на горивата

Икономист: Има два сценария за Ормузкия проток, от които ще зависят цените на горивата

Мерките при скок на цените на горивата трябва да са насочени към ограничаване на потреблението, а не към субсидиране на бизнеса, смята икономистът

Анти-Тръмп алианс в битка за спасяване на световната търговия и глобалния ред

Анти-Тръмп алианс в битка за спасяване на световната търговия и глобалния ред

Близо 40 държави търсят изход от кризата в Световната търговска организация на фона на нарастващия натиск от САЩ и разногласията за бъдещето на глобалните правила

Бивш шеф на АПИ отговори на критиките на премиера за дълговете на агенцията

Бивш шеф на АПИ отговори на критиките на премиера за дълговете на агенцията

Йордан Вълчев обясни какви са процедурите при договарянето на текущите ремонти, в момента се подготвят плащания към съмнителни фирми