25 Ноември, 2024

Надзорът на КТБ удължен, над 630 млн. източени за дни

Надзорът на КТБ удължен, над 630 млн. източени за дни

БНБ ще удължи надзора над Корпоративна търговска банка (КТБ) и ще покани акционерите в нея да декларират дали могат да осигурят капитал и ликвидни средства. Това е решил управителният съвет на централната банка, съобщиха оттам.

Изпълняващият длъжността подуправител, ръководещ управление “Банков надзор”, трябва до 10 септември 2014 г. да внесе за обсъждане от УС предложение “за необходимото удължаване на срока на специалния надзор на КТБ АД”, гласи решението.

КТБ е под специален надзор, който изтича на 21 септември. Законът за кредитните институции обаче дава възможност той да бъде удължаван с до 3 месеца.

Решенията на управителния съвет идват, след като в БНБ е получен докладът на квесторите в КТБ. Решено е още квесторите да създадат специален екип до 15 септември, който да подготвя кредитните досиета за целите на одиторската оценка. Той ще подпомага квесторите в управлението на взаимоотношенията с кредитополучателите. Това включва и действия срещу длъжници, които не си обслужват заемите.

Квесторите трябва да сключат договори с одиторските фирми “Ърнст и Янг Одит” ООД, “Делойт одит” ООД и “Афа” ООД за цялостна оценка на активите на банката, която да бъде готова до 20 октомври 2014 г.

До 20 август 2014 г. пък е срокът, в който трябва да се направят промени във вътрешните правила на банката, по които се правят обезценките по необслужвани кредити. Причината за това решение е, че квесторите са установили, че тези обезценки се правят по правила, които не са идентични с международните стандарти за финансовата отчетност.

Какво са установили квесторите? От доклада им за състоянието на банката, както и от отчета на институцията към края на юни става ясно, че активите на КТБ са 6,896 млрд. лв., което e със 741,4 млн. лева по-малко от сумата към 31 май 2014 г. Към края на юни раздадените кредити са за 5,266 млрд. лева.

Депозитите от граждани и предприятия пък са 5,620 млрд. лева. Те са намалели за един месец с 630,7 млн. лева, се казва още в доклада на квесторите. Според анализатори това е точно сумата, изтеглена непосредствено преди поставянето на банката под спецнадзор.

Към 30 юни банката е на загуба от 65,3 млн. лв. и се дължи изцяло на начислените през месеца разходи за обезценки на кредитния портфейл, посочват от БНБ по данни от квесторите.

Квесторите докладват, че незабавно са предприели мерки за сигурност, сред които е смяната на охраняващите фирми на всички клонове.

Спрян е достъпът до сгради на банката на бившите членове на управителния и надзорния съвет на КТБ, както и на свързани с тях лица.

Квесторите са провели също “редица срещи с длъжници на банката, както и кредитори”.

Управителят на БНБ Иван Искров е информирал Управителния съвет, че на 25 юли е изпратил писмо до председателя на Европейския банков орган с покана институцията да направи независим преглед на качеството, капацитета, практиките и процедурите на управление “Банков надзор” в БНБ. Решението за този преглед бе взето от водещите политически партии след консултации при президента. (24часа)

Сподели: