24 Ноември, 2024

Нов заем и разхлабване на валутния борд ще ни спасят от кризата

Нов заем  и разхлабване на валутния борд ще ни спасят от кризата

Според него националната ни валута е надценен с около 23%. Той настоява не Стив Ханке, от който никой не се интересува в родината му Америка, да се кани да дава на България съвети, а да се потърси от Сингапур проф. Илиян Михов, който има виждания как да излезем от трудната ситуация и да разхлабим примката на валутния борд.

Проф. Петков предлага и друго смело решение – за излизане от кризата да се вземе външен заем и да се насочи към полезни сфери на икономиката. Като примери той посочи Полша и Унгария, които вече берат плодовете на този подход.

Шефът на БСК Божидар Данев пък смята, че без валутния борд политическият волантаризъм в България ще изхарчи резерва. Той обаче също приема тезата, че трябва да се намери някакъв по-плавен преход и да се освободи примката на борда. 

Божидар Данев констатира още, че все повече се превръщаме в страна на администрация, която мъчи и задушава не само бизнеса, ни и гражданите. Той посочи също, че 82 % от всички хранителни стоки у нас са вносни, а родното производство е напълно убито. 

Като благоприятни тенденции през настоящата 2013 година Данев отчита срива на цената на енергийните ресурси в световен мащаб, което ще бъде добър шанс за България, ако знаем как умело да използваме ситуацията. Вторият потенциал според него е революцията, която сме постигнали в зърнопроизводството и маслодайните култури да я мултиплицираме в зеленчукопроизводството, овощарството, животновъдството. Но за да дойдат инвестиции, трябва интелигентно управление, посочва икономистът.

Според проф.Кръстьо Петков това няма да стане при сегашната макроикономическа рамка. По-опасно обаче ще бъде, ако политиката и предстоящите избори загробят икономиката, подчерта професорът. 

И двамата анализатори потвърдиха, че само през последните три години са ликвидирани 500 000 работни места, безработицата е около 18 на сто, а за младежите тя надминава 30%. В същото време големият проблем за държавата е, че междуфирмената задлъжнялост е между 163 млрд.лв., което е 2.2 от БВП.

Сподели: