Банките са предпазливи в кредитирането, защото след оценката на качеството на активите им може да се наложи увеличаване на капитала им. Това заяви ръководителят на една от големите одиторски компании у нас Николай Гърнев пред БНР. Той е на мнение, че при провеждането на оценките на активите на европейските банки, те също са се въздържали от агресивна кредитна политика.
Оценката на качеството на активите на банките в Европа беше направена, когато имаше очертаващ се икономически подем, коментира още той. "И тогава много критици разказваха дали точно това беше правилният момент да се прави това упражнение. Как в Европа, когато тръгна нагоре, икономиката тръгна нагоре, има нужда от кредити, от подкрепа на икономиката от страна на банките? Така че ми се струва естествено банките да се предпазливи в момента." заяви още одиторът.
На въпрос дали е възможно след оценката на качеството на активите да се окаже, че има банки без достатъчно провизии или с недобре обезпечени кредити, Гърнев отговори: "Не мисля, че е точно това притеснението. За мен стои въпросът - какви ще бъдат капиталите, съответно и капиталовите изисквания.
Оценката на качеството на активите на банките ще е основа за последващите стрес - тестове."
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг