Според него, щетите от управлението на ГЕРБ ще бъдат загубено доверие най-вече в бизнеса и домакинствата, както и в ниска инвестиционна активност.
Орешарски заяви, че от началото на този мандат са похарчени около 5 млрд. лева повече, отколкото са приходите за тези години, като до средата на следващата година се очаква сумата да стигне 6 млрд. лева.
„Словесните еквилибристики не помагат, когато има точни индикатори с числа", подчерта Орешарски и добави, че се намираме в състояние на една продължителна депресия, която може би ще продължи поне още няколко години, така, както се наблюдават макроикономическите индикатори. Икономиката през последните три години и половина практически не расте, тя се възстановява и то с изключително бавни темпове, каза Орешарски.
По думите му, през 2011 година е имало малко прозорче, но то е било заради оживлението в големите европейски икономики.
„За съжаление сега Европа мина към фискална консолидация, водещите европейски страни, други от южната периферия са в рецесия, така че по линия на външното търсене не можем да очакваме кой знае какви позитивни сигнали следващата, а бих казал следващите няколко години. Не мога да дам оптимистични прогнози. Ситуацията е нервна от икономическа гледна точка, друг е въпросът, че и местните власти направиха каквото можаха с изненади всеки ден", каза бившият финансов министър и напомни за данък „лихва".
По думите му, през следващата година ще продължат да се представят слабо приходите, а освен това 2013-а ще е четвъртата, в която ще се правят бюджетни дефицити. Орешарски посочи, че след 1996-97 година правителството на ГЕРБ е единственото, което прави големи бюджетни дефицити, тоест харчи повече отколкото събира. Той посъветва управляващите да се държат „малко по-скромно".
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг