24 Ноември, 2024

Петкова: Най-важно е да запазим енергийната сигурност и ключовото място на газовата карта на Европа

Петкова: Най-важно е да запазим енергийната сигурност и ключовото място на газовата карта на Европа

Теменужка Петкова

До април трябва да решим кое часово време да запазим - лятното или зимното, каза още енергийният министър

Приоритети на българското правителство е да гарантира енергийната сигурност и на второ място – да запазим ключовото място на газовата карта на Европа. А това преминава през това да защитим национални интереси и да бъдем лоялни към нашите европейски партньори. Това обяви в студиото на Нова ТВ енергийният министър Теменужка Петкова.

По думите й цената на газа е дискусионна тема, която касае бизнесът, икономиката и потребителите. Със споразумението между „Газпром“ и ЕК фактимески бяха прие правнообвързващи ангажименти от страна на „Газпром“ да приеме пазарните условия за продажба на газа. За това споразумение бе информиран и „Булгаргаз“, в което се предвижда и предоговаряне на цената на природни газ. В това допълнение, което беше подписано и от „Булгаргас“, ясно са определени параметри, при които тази цена може да се предоговаря – сега на всеки 2 години, но при строго определени условия и как точно ще стане това. „Булгаргаз“ трябва да направи анализ по отношение на цените и тогава ще се види как ще изглежда формулата за формирането цената на газа, обясни министър Петкова.

Що се отнася до правомощията на КЕВР – комисията трябва да следи  дали цените съответстват на договора и методиката, по която се определят. Всичко, което комисията е определила като цени на газа,  тя е направила възоснова на определени критерии.

Петкова е сигурна, че не би трябвало да имаме проблеми, ако инвеститорите за АЕЦ „Белене“ са от Китай. 

Енергийният министър коментира и идеята да бъдат обединени АЕЦ „Козлодуй“ с ТЕЦ „Марица -2“.

ТЕЦ „Марица -2“ има ключово място за сигурността не само за нас, но и в целия регион. Напоследък рязко се покачва цената на въглеродните емисии, които трябва да закупува централата, за да може да функционира. Това създава сериозен проблем пред нашия ТЕЦ. Но моето мнение е, че подобен подход, няма да реше проблема, а ще го задълбочи. Мога да уверя българските граждани, че решенията, които ще се вземат, няма да застаршат енергийната ни сигурност и да са в разрез с националните ни интереси. 

На въпрос има ли решение какво часово време ще избере България след решението на ЕП всяка страна сама да определи това, Петкова обясни: ЕП и Съвета на Европа приеха решение до април 2019 да се вземе решение по тази тема. Беше направено и допитване, като 74% от анкетирани настояват да бъде премахната промяната на часовото време. Но трябва да бъде анализирана ситуацията не само в България, но и нагласите в съседните ни страни. В момента върви онлайн допитване, то ще продължи до 11 октомври. Ще организираме и дискусии със съответните институции, които имат отношение към този важен въпрос, ще се вземат предвид и нагласите на българските граждани и чак тогава ще вземем окончателното решение.

Сподели: