Причината е, че през 1989 година той е бил осъден за валутна измама от Старозагорския окръжен съд, след което през 1991 Христозов е бил реабилитиран.
Така лъсна поредният гаф на кабинета “Орешарски”, който първо обяви Георги Христозов за нов шеф на Българския енергиен холдинг (БЕХ) Георги Христозов. По-късно министърът на МИЕТ Драгомир Стойнев посочи единствено него за нов член в директорския борд на БЕХ, а вчера влезе и в директорския борд на АЕЦ Козлодуй (вижте повече ТУК).
В своя публикация вестник "Сега" информира, че като директор на "ТЕЦ Марица-изток 2" ЕАД Георги Христозов е боравил около 7 година с документи, които са били с гриф за секретност, без това да е законно. Публикацията се основава на преписката на Софийска градска прокуратура, с която реално се иска да се отстрани Христозов от поста му в БЕХ.
Междувременно МИЕТ разпространи съобщение до медиите, в което обяснява дали Христозов има достъп до класифицирана информация като изпълнителен директор на ТЕЦ „Марица Изток 2”.
Служебния министър на МИЕТ Асен Василев оповести, че именно „Мини Марица Изток” е давано за пример като дружество, което не е използвало оптимално резервите си, за да има по ниска цена на тока.
Според Търговския регистър мандатът на Христозов начело на ТЕЦ „Марица-Изток 2” изтича през 2015 година. През 2010 година, докато той е директор, предприятието сменя компанията, която отговаря за имущественото му застраховане – с обществена поръчка е избрано застрахователно дружество „Виктория” АД. Председател на Надзорния съвет на дружеството е Цветан Василев – председател и на Надзорния съвет на Корпоративна търговска банка. Както е добре известно, Корпоративна търговска банка държи 88,20% от парите на Българския енергиен холдинг (БЕХ) според справката на МИЕТ към 31 март тази година и 50,34% от средствата на „Мини Марица Изток” ЕАД.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг