17 Март, 2026

Поредно обвинение срещу "Енерго-Про" за злоупотреба с господстващо положение

Поредно обвинение срещу "Енерго-Про" за злоупотреба с господстващо положение

Комисията за защита на конкуренцията повдигна поредно обвинение срещу "Енерго-Про Мрежи" за злоупотреба с господстващо положение при отказ да присъедини към мрежата си стопански обект.

Този път потърпевша е фирмата "Кайко", която е имала предварителен договор за присъединяване на мебелен цех към мрежата на електроразпределителното дружество в Североизточна България. Той обаче не бил спазен, става ясно от съобщението, но не се посочва къде е обектът, на който е отказано присъединяване към мрежата.

Според антимонополната комисия това пречи на "Кайко" да развива стопанска дейност, което уврежда не само неговите интереси, но и на клиентите му.

От "Енерго-Про Мрежи" заявиха, че не приемат предявеното твърдение за злоупотреба с господстващо положение и допълниха, че казусът на "Кайко“ ООД датира от 2008 година, когато дружеството е било собственост на "Е.ОН България".

Компанията ще се запознае със случая и ще внесе своите възражения в рамките на дадения им 30-дневен срок от КЗК.

Това е поредният път, в който "Енерго-Про" получава обвинения в злоупотреба с господстващото си положение при включването на клиенти към мрежата си. През ноември 2015 г. дружеството бе глобено с 14.4 млн. лв. по сходен казус с фирма от Нови пазар. През 2014 г. пък бе санкционирано с 266 хил. лв. заради отказ за включи слънчева централа, а година по-рано – с над 1 млн. лв. по същия случай, но с вятърна централа.

Сподели:

Коментари (0)

Нов скок в цените на петрола заради опасения около блокирания Ормузки проток

Нов скок в цените на петрола заради опасения около блокирания Ормузки проток

Повишението в цените на горивата компенсира частично резкия спад от вчера, настъпил след като шефът на Международната агенция по енергетика (МАЕ) заяви, че при необходимост могат да бъдат използвани допълнителни запаси

Как се променя доверието на инвеститорите през първите месеци от членството в еврозоната?

Как се променя доверието на инвеститорите през първите месеци от членството в еврозоната?

Премахването на валутния риск при инвестиции и сделки в рамките на еврозоната е причина за засилване на доверието на инвеститорите

Докато войната в Иран бушува: САЩ пренареждат енергийната карта със сделки за 57 млрд. долара с азиатски съюзници

Докато войната в Иран бушува: САЩ пренареждат енергийната карта със сделки за 57 млрд. долара с азиатски съюзници

В рамките на бизнес форум за енергийна сигурност в региона, съюзниците от Азия сключиха 22 сделки със САЩ за милиарди, засилвайки партньорството и намалявайки зависимостта от нестабилни доставчици като Иран и Катар