България върви от зле към по-зле. Икономическият растеж на Европейския съюз е 4-5% и, ако това не се промени, България ще догони средното му ниво след 50 години. Това заяви икономистът проф. Боян Дуранкев в "Денят ON AIR".
Той коментира пред Bulgaria ON AIR в цифри и проценти каква е оценката му за събитията в страната и в световен мащаб през 2016 година.
Професор Дуранкев сравнява икономиката в България в годините 1990 и 2016 според мястото ни в стандартизираното средство за оценяване на ООН - Индекс за човешкото развитие.
"През "лошата" 1990 година България е била на 28-о място в списъка. В момента - в "добрата" 2016 година ние сме на 58-о място. Този факт показва, че сме пропаднали от високата подгрупа на средно развитите страни и сме отишли в ниската подгрупа, пак на развитите страни".
Икономистът дава пример с това как потреблението на месо и плодове днес е спаднало два пъти, в сравнение с 1990 година, която определя като "лоша".
Като се пренесем от ситуацията в България и погледнем генерално на проблемите в световен мащаб, професор Дуранкев коментира как "в света има много сериозни глобални проблеми, които водят до ерозиране на икономики и общества, като тези на ЕС. Ние сме съучастници в разбиването на много страни и бежанците не бяха неочаквани", смята икономистът.
Според Дуранкев, основната причина за проблемите днес е това, че "имаме 1% свръх богати и 99% бедни, които работят за тези свръх богати".
До тази реалност, според Дуранкев, се е стигнало, благодарение на т.нар. "обикновен приятелски капитализъм, който се развива от края на монополистичният такъв от 60-те години. В България ако не си свързан с „дойните крави“, наречени „обществени поръчки“ и с европейските фондове - то ти си почти никой", категоричен е професорът.
Какво още коментира професор Дуранкев и какъв е, според него, изходът за България от глобалните проблеми, гледайте в целия разговор.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг