Аз съм против проекта „Белене“ преди всичко заради високия сеизмичен риск, който съществува на тази площадка. Тази категорична позиция изрази ядреният експерт проф.Георги Касчиев.
Още 1983 г. след като се изучава земетресението във Вранча, официално се предлага да се откажем от тази площадка. Тя може да бъде подложена на въздействие на няколко сеизматични огнища в България, като особено опасено е това във Вранча. Но в Европа има достатъчно фактори, които няма да позволят на такава площадка да се изгради атомна централа, допълни експертът.
На въпрос как би могъл да се намали сеизмичният риск, професорът обясни, че е необходимо да се изгребе цялата площ, да се изработи антисеизмична възглавница, да се направят водопропускливи завеси и дренажни системи, които да отвеждат водата. За да се направи това са били похарчени над един милион долара. Но това е прекалено скъпо съоръжение, за да бъде подновено след като площадката бе превърната в „гьол“.
Проф.Касчиев бе категоричен, че няма инвеститор, който да няма да иска някакъв тип държавни гаранции.
Няма такова животно, което в един ядрен проект да вложиш 20 милиарда, без да има държавна гаранция. Освен това в обозримо бъдеще не ни е необходима никаква толкова голяма базова мощност. В доклада на БАН в заключението е казано, че до 2040 година България няма нужда от втора централа. Енергийната система ще бъде деформирана, ако бъде реализиран проекта „Белене“. Това ще бъде едно много скъпа централа, която няма да може да бъде изплатена с цената на тока. Приоритетите са други още повече, че населението ще намалява устойчиво, аргументира позицията си проф. Касчиев.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг