Трябва да има увеличение на цената на тока и да е ясно как ще се формира крайната цена за потребителите на регулирания пазар от 1 юли. За това призова енергийният експерт проф. Атанас Тасев, цитиран от „Фокус”.
Той беше категоричен, че увеличението на цената за задължения към обществото със 112%, което се предлага от КЕВР, ще повиши разходите на предприятията. „Около 30 млрд. киловатчаса се консумират на пазара в страната. От тях половината се потребява от индустрията, а другата половина – от бита, както и малките и средни предприятия. След като задълженията се разпределят върху всички, е естествено, че това ще влоши конкурентоспособността“, каза проф. Тасев. Той допълни, че все още няма отговор на въпроса, какво ще стане с износа на тока.
„Очевидно не се отчетени тези 210 милиарда киловатчаса, които обичайно нашата страна изнася на годишна база. Ако конюнктурата в региона благоприятства и цените, на които нашите търговци могат да изнасят електроенергия, са конкурентноспособни, то тогава при тази цена за отговорност към обществото допълнително могат да бъдат акумулирани още 400 милиона“, поясни проф. Тасев. Той е на мнение, че постепенно икономиката у нас започва да се раздвижва. Експертът изтъкна, че проблемът с цените на тока не е в техния размер, а в ниските доходи на потребителите.
Още от Бизнес
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа
Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото
Цените на криптовалутите се сринаха, 200 милиарда долара са изтрити
Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни