Рублата продължава да поевтинява, като днес достигна нов рекорден минимум спрямо еврото и долара на фона на кризата в Украйна, икономическите санкции срещу Москва и поевтиняването на петрола.
Курсът на еврото спрямо рублата постави нов рекорд, превишавайки символичния праг от 54 рубли, след като в петък премина прага от 53 рубли, съобщи АФП.
Към към 10:45 часа московско време стойността на еврото бе с 33 копейки по-висока спрямо равнището на закриване на търговията вчера и достигна 54,0040 рубли, съобщава ТАСС. Доларът прибави 19 копейки и достигна 42,47 рубли.
Стойността на двувалутната кошница, съставена от 0,55 долара и 0,45 евро и пресметната според официалните курсове, е нараснала с 26 копейки до 47, 66 рубли.
От началото на октомври рублата почти всеки ден поевтинява рекордно спрямо долара и еврото, което е последица от западните санкции, отблъскващи чуждестранните инвеститори от Русия.
В петък руската централна банка ще заседава, за да определи равнището на основната си лихва, което в момента е 8%.
Понижаването на рублата, освен че подхранва инфлацията (която вече прехвърли 8%) и засяга потреблението на домакинствата, струва скъпо на властите.
Централната банка харчи милиарди долари за намеси на пазара в подкрепа на руската валута. РЦБ е продала на валутния пазар близо 2,5 млрд. долара на 24 октомври, съобщи днес на сайта си самият регулатор, цитиран от ТАСС. На 27 октомври РЦБ повиши с 35 копейки коридора на плаващия валутен курс на двувалутната кошница, съставена от 0,55 долара и 0,45 евро. Така в момента границите на валутния коридор на кошницата са в интервал 38,4-47,4 рубли.
РЦБ използва двувалутната кошница, за да смекчава последиците от резките колебания на валутните курсове, уточнява ТАСС. Когато обемът на интервенциите на една от границите на валутния коридор достигне 350 млн. долара, то границите автоматично се повишават с 5 копейки.
Нито данъчните плащания, нито запазването на суверенния рейтинг на Русия не успяха да вдъхнат каквато и да е увереност на рублата, коментира главният икономист за Русия и Казахстан на Ай Ен Джи (ING) Дмитрий Полевой, цитиран от ТАСС.
Пазарът остава "едностранен" при липсата на значителни продажби на износителите, които, както и през септември, се опитват да продават минимално необходимия обем. Така запазващото се търсене лесно тласка рублата към нови минимуми. Подкрепата на централната банка в тези условия става символична, допълни експертът.
Източник: БТА
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг