„Нашите експерти и специалисти отбелязват много добро състояние на 5 блок на АЕЦ „Козлодуй“. Високото ниво на българските експерти и работещите в ядрената централа ни дават основание да смятаме, че тя може да бъде експлоатирана още 30 години“. Това заяви Вадим Титов, вицепрезидент на „Русатом международна мрежа“, който отговаря за пазарите в Централна Европа.
„Русатом“ е част от руската държавна корпорация „Росатом“, която се занимава с изграждането на ядрени централи по руска технология. „Ние разбираме важността за България от удължаването на живота на 5 и 6 блок на АЕЦ „Козлодуй“. Ние сме много признателни, че „Росатом“ беше избран като изпълнител при извършване на модернизацията на 5 блок“, каза Вадим Титов, цитиран от БГНЕС. „От наша гледна точка, проектът се реализира, спазвайки всички изисквания, които сме съгласували. Работата върви интензивно. Проектът е с много къси срокове, но ние правим всичко, които зависи от нас, за да ги спазим“, заяви той.
Лицензите за работата на 5-и и 6-и блок на АЕЦ "Козлодуй" изтичат съответно през 2017 и 2019 г. В България процедурата по удължаването на живота им стартира през 2012 г. Обикновено подобен род дейности се подготвят много щателно и започват най-малко 6 години преди крайния срок, но нашата страна закъсня по политически причини. В началото на октомври 2014 между АЕЦ "Козлодуй" и консорциума, включващ "Росенергоатом", "Русатом Сервис" (двете компании влизат в „Росатом“) и "Електрисите дьо Франс", беше подписан договор за удължаването на живота на 5 блок на Козлодуй. Благодарение на предстоящата модернизация животът на ядрения блок може да бъде удължен с няколко десетилетия. През лятото стана ясно, че строителството на 7-ми блок на АЕЦ "Козлодуй" ще струва 5,3 млрд. долара
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг