Газовата криза си я измислихме сами ние, имаше технически причини, но проблемът е, че. енергийната ни система продължава да бъде в колапс. Имаме симптоми за криза с тока – преди дни в големите студове стоях три часа без електричество и това се случва все по-често. За тази опасност предупреди по Нова ТВ бившият енергиен и икономически министър Румен Овчаров. Според него изтъркани и неработещи са внушенията за ревизии и стратегии в енергетиката.
И аз съм съгласен да намалим цените на тока. Но няма как у нас те да са най-ниски в Европа, а да искаме качество на услугата. Философията е объркана – социалната политика се прави за хората, които имат социални нужди. Да се уточнят енергийно бедните и на тях да се дават помощи. А не да се действа с лозунги, да намаляваме цените на тока. Политиците трябва да се освободят от разбирането, че като дойдеш на власт почваш да гребеш пари от енергетиката с пълни шепи. Това са илюзии, от добър пример за света вече се превръщаме в опасна територия, която може да остане и без ток, предупреди Овчаров.
Той посочи още, че е бил привърженик за спасяването на КТБ, но явно в това състояние няма друго полезно решение освен фалит. Рисковете са във финансовото състояние на държавата и затова трябва да се състави правителство и да се започне стабилизиране на бюджета. Служебното правителство вместо да намали разходите, започна да харчи още по-силно. Не можем да харчим повече отколкото произвеждаме. Трябва да си определим приоритетите за харчене. В противен случай ще увеличаваме външния дълг и можем да стигнем до ситуацията от 1996 г.
Силно се съмнявам, че това правителство, което предстои да се създаде ще бъде реформаторско. То ще бъде комбинация от ГЕРБ и Реформаторите, плюс подкрепата на ДПС и някои други партии. Изваждането на ДПС от властта не може да бъде самоцел, важното е властта да се употребява според закона. Кабинет ще има, в противен случай големият губещ ще бъде ГЕРБ, твърди Овчаров.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг