Френската компания Dassault Aviation ускори производството на бойните самолети Rafale.
Европейските държави, включително Франция, увеличават значително разходите за отбрана и производството на оръжия в условията на възможното оттегляне на САЩ от системата за сигурност в Европа и руската агресия срещу Украйна.
Тази седмица Макрон заяви, че Франция ще „увеличи и ускори поръчките на Rafale“.
Главният изпълнителен директор на Dassault Aviation Ерик Трапие каза, че компанията е увеличила производството от един боен самолет на месец през 2020 г. до повече от два на месец през 2025 година и работи с доставчици, за да може да го прави още по-бързо.
„Планираме да доставяме по три на месец през следващата година, а от 2028-2029 г. - по четири“, разкри той пред вестник Le Journal du Dimanche.
„Чухме призива на президента и проучваме възможността да увеличим производството до пет Rafale на месец. Все още няма конкретни поръчки, но искаме да сме готови“, допълни Трапие.
Ако френското правителство одобри това, компанията е „готова да предостави услугите си“ на всяка държава, която преразглежда поръчките си за произведени в САЩ бойни самолети F-35 след встъпването в длъжност на президента Доналд Тръмп.
Германия съобщи, че е решена да закупи изтребители, въпреки притесненията си за прекомерна зависимост от американските доставки.
Канада обмисля голяма покупка на бойни самолети на фона на сериозното напрежение около митата и заплахата на Тръмп да анексира страната.
Португалия е по стъпките на Канада, но все още не се е свързала с Dassault Aviation.
2024 година военновъздушните сили на Франция са разполагали със 108 самолета Rafale, а военноморските сили - с 41. Преди изявлението на Макрон Франция трябваше да получи още 56 самолета.
През февруари министърът на отбраната заяви, че военновъздушните сили се нуждаят от още 20 до 30 Rafale, за да са готови за кризисен сценарий.
Още от Свят
Британски политолог: Зеленски може да съжалява, че пожела смъртта на Путин
Марк Галеоти, който е специалист по въпросите на международната престъпност и сигурността, свързани с Русия, обеснява своята теория
Вулин с нова проруска пропаганда: ЕС е безсмислен, Сърбия е непобедима!
„Берлинската стена е паднала отново, но по различен начин“ и че светът се пренарежда около нова „Ялта“, в която водещи сили ще бъдат САЩ, Русия, Китай и Индия
Секретният меморандум на Хегсет: фокус върху Китай, натиск върху съюзниците
Тръмп иска да прехвърлят сдържането на руската агресия към съюзниците в Европа, Азия и Близкия Изток, а вниманието на САЩ да бъде насочено към заплахите в Тихо-океанския район и потенциалния конфликт Китай-Тайван