25 Ноември, 2024

Съдът задължи "Топлофикация" да обясни за юрисконсултските пари

Съдът задължи "Топлофикация" да обясни за юрисконсултските пари

Административен съд София - град (АССГ) отмени мълчалив отказ на Изпълнителния директор на "Топлофикация София" ЕАД за предоставяне на достъп до обществена информация.

Дело от 2016 г. е образувано по жалба на Мая Манолова - омбудсман на Република България, срещу отказ на изпълнителния директор на "Топлофикация София" ЕАД за достъп до исканата от нея обществена информация.

В десет точки омбудсманът е пожелала да се информира за размера на присъдените и събрани юрисконсултски възнаграждения по съдебни и изпълнителни дела, заведени от дружеството за 2015 г.

За броя на работилите в "Топлофикация" през същата година юрисконсулти, размера на трудовите им възнаграждения, на изплатените им заплати и допълнително материално стимулиране. Както и за размера на средствата, изразходвани от дружеството за повишаване на квалификацията на юрисконсултите.

Съдът намира, че информацията относно размера на юрисконсултските и трудовите възнаграждения, на получаваните средства под формата на допълнително материално стимулиране и размерът на възнагражденията на адвокатите е обществена, доколкото касае разходване на обществени средства.

Информацията безспорно е обществена по смисъла на чл. 2 от ЗДОИ, тъй като е свързана с обществения живот и от нея може да бъде съставено мнение за дейността на задължените по закон субекти.

Информацията е и служебна, тъй като се създава и съхранява по повод дейността на органа. В случая не се касае до защитени лични данни на трети лица, тъй като се иска обща информация за размерите на средствата. Не касае конкретните лица или данни за имена, адрес, ЕГН и др.

Не може да се приеме, че информацията съдържа и търговска тайна, тъй като предмет на искане не е такава информация.

Обществена е и информацията, касаеща броят на работилите в ответното дружество през 2015 г. юрисконсулти, броят на сключените договори за правна помощ за същия период от време, както и броят на заведените от [фирма] съдебни изпълнителни дела и броят на съдебните и изпълнителни дела през 2015 год., по които са ползвани адвокатски услуги.

Едноличен собственик на капитала на дружеството е Столична община, следователно средствата за възнагражденията на юрисконсултите и на процесуалните представители, за които се иска информация са общински.

Основателен в случая е наведеният довод, че достъпът до тази информация ще позволи да се формира мнение относно начина на работа на ответника, начина на управление /изразходване/ на общинския капитал, как се осъществява надзора на това управление.

Решението на АССГ може да бъде обжалвано пред Върховния административен съд в 14-дневен срок.

Сподели:

ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив

Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ

Следващото заседание е на 28 ноември

Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си

ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес