Петролната компания Royal Dutch Shell спира проучванията си в Арктическите води край Аляска в обозримо бъдеще, предаде Reuters. Компанията може да загуби $4.1 милиарда, тъй като не успя да отркие достатъчно залежи.
Неуспешната кампания е втора в района, след като проучванията бяха прекъснати там в продължение на три години от 2012-а, когато голяма сондажна машина се откъсна и беше спряна. Похарчилата $7 милиарда в Арктика компания обяви, че решението й да се оттегли е породено от големите разходи и непредсказуемите федерални регулации за околната среда в района. „Shell откри индикации за петрол и газ в „Бъргър Джей“, но не достатъчно, за да продължи понататъшното проучване на находището“, съобщи компанията в прессъобщение днес.
Природозащитниците, опитали да попречат на плановете на Shell чрез блокада на ледоразбивач, увиснали от мост, приветстваха новината. „Имаха милиарди бюджет, а ние движение от милиони. В продължение на 3 години се изправяхме срещу тях и хората победиха“, заяви изпълнителният директор на Greenpeace Джон Соувън. Активистите критикуваха намеренията на Shell в Арктика, където популацията на китове, морживе и бели мечки е чувствителна.
От Shell обявиха, че инвестицията в Арктика е за близо $3 милиарда, а още $1.1 милиарда са заделени за бъдещи договорни задължения. Това ще бъде отразено в отчета на компанията за третото тримесечие.Повечето петролни компании намалиха разходите си и замразиха някои проекти за сондиране заради спада от над 50% на цените на суров петрол спрямо 2014 г. Въпреки това от Shell все още смятат, че Арктическият регион, в който според геологическата служба на САЩ са близо 30 на сто от неоткритите залежи на газ и 13% от тези на петрол, ще е особено важен.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг