24 Март, 2026

След критиките министър Чобанов звънна по жицата на шефа на Оманския фонд в КТБ

След критиките министър Чобанов звънна по жицата на шефа на Оманския фонд в КТБ

Министърът на финансите Петър Чобанов проведе телефонен разговор с главния изпълнителен директор на Държавния резервен фонд на Султаната Оман Абдулсалам Ал Муршиди. Фондът притежава 30% от капитала на "Корпоративна търговска банка" АД (КТБ), съобщиха от МФ.

Двете страни изразиха увереност по време на разговора, че както от страна на българската държава, така и от оманска страна се спазват законовите разпоредби при действията в случая с КТБ. В разговора бяха отхвърлени спекулативните тези, наложени в последните дни, че акционерите не са поканени да участват в намиране на работещо решение относно банката. Двете страни преповториха готовността си да положат усилия за намирането на подобно решение.

Министър Чобанов отново потвърди, че се спазва законът и ще се даде възможност на сегашните акционери да осигурят необходимия ресурс (капитал и ликвидност), като държавните институции ще се намесят съобразно правомощията си по закон само ако акционерите не успеят. Това е обвързано и с работата по процедурата на специален надзор, който Българската народна банка наложи за срок от три месеца. Намирането на частно решение на проблема, което не ангажира публичен ресурс, е най-желаният изход от създадената ситуация.

Сподели:

Коментари (0)

Столична община спря обществена поръчка за милион заради сериозни нарушения

Столична община спря обществена поръчка за милион заради сериозни нарушения

Поръчката за ремонтни дейности на стадион "Локомотив", чиято прогнозна стойност възлиза на внушителните 1 053 360,15 евро без ДДС, бе финансирана по договор с Министерството на младежта и спорта, сключен през ноември 2025 година

Историческа сделка: ЕС и Австралия постигнаха споразумение за свободна търговия

Историческа сделка: ЕС и Австралия постигнаха споразумение за свободна търговия

Премахването на митата на 99% от европейските стоки ще даде сериозен тласък на търговския обмен, спестени милиарди евра, по-тясно сътрудничество в сигурност и нови технологии

Кремъл получава нов удар: металургичните гиганти на Русия спират работа

Кремъл получава нов удар: металургичните гиганти на Русия спират работа

Отрасълът не е ключов за БВП, но осигурява работа на стотици хиляди хора, често в градове, където цялата икономика зависи от едно предприятие.