Ефектът КТБ „изяжда“ спестявания за 5,38 млрд. лв. за месец. Общата сума на депозитите на граждани и фирми нараства с 5,3% за година, изключвайки данните на банката, която е с отнет лиценз, съобщава investor.bg.
През ноември данните сочат, че общата сума на спестяванията намалява с 5,381 млрд. лв. до 53,567 млрд. лв. в сравнение с октомври, когато размерът на депозитите на домакинствата и на фирмите в системата бе 58,948 млрд. лв.Спадът е в рамките на 9,13% на месечна и 4,6% на годишна база. Намалението се дължи изцяло на ефектa КТБ, тъй като някога четвъртата по големина банка вече не е на пазара, а не на масирано теглене на средства. За сравнение, без данните за КТБ, за ноември 2013 г. на годишна база общата сума на депозитите нараства с 5,3%.
До октомври централната банка включваше показателите за кредити и депозити на трезора в своята парична статистика. От поставянето на КТБ под специален надзор на 20 юни до края на август БНБ изнасяше данни за печалбата на банковата система със и без резултатите на КТБ и дъщерната й търговска банка „Виктория“.
Неконсолидираният отчет на КТБ, публикуван чрез БФБ-София, показва, че към 30 септември общата сума на пасивите й е близо 6,5 млрд. лв. От тях около 3,6 млрд. лв. са гарантираните депозити на фирми и граждани, чието изплащане започна на 4 декември. От тогава до края на миналата седмица (19 декември) 83 100 вложители в КТБ са се разпоредили с гарантирани влогове в размер на 3,016 млрд. лв., показват последните актуални данни на Фонда за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ). Или иначе казано Фондът е изплатил около 84% от общия размер на гарантираните влогове в КТБ.
Председателят на УС на ФГВБ Радослав Миленков предположи, че около 2% от тези средства са изтеглени в брой, а повечето пари са останали в банковата система. Това е така, но колко точно средства са останали в банките - ще разберем с данните на БНБ за декември, с които ще бъде отчетено изплащането на гарантираните суми.Ето защо съпоставимостта на данните за влоговете на фирмите и гражданите на месечна и годишна база не е удачна. Остава допускането, че въпросните 3,6 млрд. лв. не са напуснали банковата система и че разликата от 2,9 млрд. лв. до общите пасиви на КТБ за 6,5 млрд. лв. са негарантираните спестявания, които ще трябва да се приспаднат в следващите статистически данни.
Реална представа за изменението на депозитите трябва да получим на 26 януари 2015 г., когато БНБ ще изнесе информация за паричната статистика за декември, в която би следвало да бъдат включени изплатените суми от КТБ. По-голяма яснота каква част от парите е останала в банковата система и дали всъщност гарантираните суми в КТБ са останали в деветте банки, които ги изплащат, ще имаме на 30 януари. Тогава БНБ ще представи годишните финансови отчети на всички банки. Данните за деветмесечието вече разкриха накъде са се насочили спестяванията, които напуснаха системата през юни и юли.
От януари до 30 октомври 2014 г. фирми и граждани са спестили 1,599 млрд. лв. при 2,155 млрд. лв. за цялата 2013 г. Въпреки ефекта КТБ през ноември, сумата на спестяванията през 2014 г. може би ще задмине тази за цялата минала година.„В периода от януари до септември нормата на спестяване на домакинствата се запази висока и продължи да оказва влияние за нарастване на привлечените средства в банковата система въпреки краткотрайните негативни ефекти в края на юни“, отбелязват от БНБ.
Още от Бизнес
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа
Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото
Цените на криптовалутите се сринаха, 200 милиарда долара са изтрити
Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни