"Казусът с КТБ ще се отразява дълго на българската икономика. Случилото се с банката ще се отрази на доверието в системата и на ръста на кредитите, което ще повлияе на реалната икономика", прогнозира "бащата на валутния борд" проф. Стив Ханке.
"Мисля, че банката трябваше да бъде затворена по-рано. Фактът, че това продължава твърде дълго, е лош за българската икономика, прилича на позната българска политическа игра, в която дълъг период от време не е ясно какво се случва", каза той.
Според него, България трябва да намали дефицита възможно най-бързо, а тестът за новото правителство ще бъде как и за колко време ще се справи с това.
"Трябва да се действа шоково. Иначе проблемът с България и българските политици е, че страната е като лодка, която плува по Дунав и ту удря едната, ту другата страна. Няма посока, няма водач който да я управлява. Пак повтарям - това ще е първият тест. Всички искат да видят дали коалицията ще направи нещо и това би било първото нещо, което аз бих направил. Заедно с намаляването на дефицита трябва колкото може по-бързо да започне и голям процес на приватизация", каза той.
Според Ханке рестарт на приватизацията е единият от начините да се намали дефицитът, без да се взима дълг. Въпреки това той не би използвал външен заем, а пари от фискалния резерв.
"Българските политици основно харчат и ако вземат пари, много от тях са похабени. Накратко трябва да вземете заема, защото парите вече са похарчени. Те или са похарчени, или има поети ангажименти да бъдат похарчени и това не може да бъде пренебрегнато. Но смисълът е, че дефицитът трябва да бъде намален много по-бързо и по-мащабно, отколкото всички очакват. Единият начин да се намали дефицитът е рестарт на приватизацията и другият начин е да се намалят държавните разходи", каза Ханке.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг