От дружеството обясняват, че по този начин въглищата ще станат вътрешен разчет на всяка от централите. Това неминуемо ще осигури увеличаване приходите от ДДС в държавната хазна с около 100 млн.лв. годишно. Нещо повече, всяка централа ще ползва толкова количество от суровината, колкото й е необходимо, без да се налага да препълва складовете си и след това да пуска в принудителен отпуск работниците си или още по-лошо – да съкращава персонал, подчертават от НЕК.
Според компанията отдаването на концесия на рудниците от "Мини Марица изток" на централите в комплекса ще даде възможност да се предоговорят и дългосрочните договори с АЕS-Гълъбово и "ТЕЦ Контур Глобал Марица изток 3" и цената на произвежданата ел.енергия от тези ТЕЦ-ове да падне.
В момента доставката на въглища от "Мини Марица изток" влиза в графата "Външни разходи" за централите в комплекса и ДДС-то, което ТЕЦ-овете плащат за въглища, e ДДС върху продажбите на Мините. Това ДДС за продажби, по принцип, от въгледобивното дружество го дължат на бюджета, но преди да го платят, обаче, Мините имат право да си приспадат така наречения "данъчен кредит" или това е ДДС от покупките и след това разликата внасят в бюджета.
Щеше да е добре, ако разходите на въгледобивното дружество бяха само за заплати, инвестиции и подобряване безопасността на работа на персонала, коментират експертите. Те уточняват, че парите от продажбата на въглища се харчат и за различни социални придобивки и служебен комфорт, за които миньорите от другите въгледобивни предприятия в страната само могат да си мечтаят.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг