25 Ноември, 2024

Трайчо Трайков: Новите евроизисквания са неизпълними за нашите ТЕЦ-ове

Трайчо Трайков: Новите евроизисквания са неизпълними за нашите ТЕЦ-ове

Новите, по-ниски пределно допустими стойности на серни и азотни оксиди и живак, са непропорционално съотношение между цената и ефекта от една мярка. Няма рационални аргументи да се настоява за въвеждането на тези изисквания. Това коментира пред БНР бившият енергиен министър Трайчо Трайков по повод предстоящото гласуване на 28-и на референтния документ на Европейската комисия за добри налични техники за големи горивни инсталации. В тях се залагат занижени пределно допустими стойности на серни и азотни оксиди и живак, неизпълними от нито една въглищна топлоцентрала в България.

Става дума за непропорционално Централи като "Марица-Изток" инвестираха стотици милиони в сероочистващи инсталации и електрофилтри за постигане на сегашните изисквания за нива на замърсители. Това е пример за зле прицелена регулация. Целта е похвална, здравето на хората е преди всичко, но може би трябва да обясним, че става дума за минимално повишаване на изискванията за ефективността на тези филтри, които обаче са непостижими от вече въведените за стотици милиони от българските централи, каза експертът.

Ако досега изискванията са били за 94%, а нашите улавят 96% от тези окиси, сега изискванията стават за 98%, даде пример Трайков.

Според него като положителен ефект за околната среда това е пренебрежимо, но като финансово измерение на необходимите инвестиции е колосално и на практика слага кръст върху този отрасъл.

По темата за бъдещето на въгледобива Трайчо Трайков допълни, че бъдещето е на чистите енергийни технологии. Експертите, които обосновават обратния екологичен ефект, правилно посочват, че спирането на тези централи ще доведе да по-голямо замърсяване, защото хората ще започнат да горят директно въглища и дървесина, а както знаем, в къщите няма сероочистващи инсталации.

Процесът по формулиране на българското становище по предложенията на "Газпром" е задължително да приключи пред очите на всички, тъй като възможните позиции са в много широк обсег, каза още Трайков.

Запитан дали КЕВР с работата си създава впечатления, че е политически управлявана и манипулирана и взема решения при различни от експертните съображения, Трайков посочи, че е имало такива моменти, особено в минали състави на Комисията.

"Сегашният състав  далеч не е перфектен, но постепенно се върви към някакво подобряване на отчетността, на експертния състав. Въпреки това политическият принцип, по който се назначават комисарите, предполага в себе си вродени дефекти, каза Трайков.

Сподели: