24 Ноември, 2024

Тристранката гледа пенсионната реформа

Тристранката гледа пенсионната реформа

Социалните партньори да обсъдят пакета от мерки за реформа в пенсионната система на заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество. Очаква се те да подкрепят пенсионната реформа, но има нужда от прецизиране на текстовете за промяна на Кодекса за социално осигуряване.

Синдикатите са против увеличаването на възрастта за пенсиониране за трите категории труд, а работодателите не подкрепят намерението за увеличение на осигурителните вноски. КНСБ и КТ "Подкрепа" застават зад онази част от предложенията за промени в пенсионната система, свързани с предлаганите балансирани мерки по подобряване на събираемостта и адекватността на пенсиите, което ще доведе и до увеличаване на приходите в пенсионната система, коментираха за БТА лидерите на двата синдиката Пламен Димитров и Димитър Манолов.

Една голяма част от предложените промени са в посока, за която сме настоявали, тъй като се решават проблеми с хора, които са на преференциален режим на пенсиониране, особено работещите в сектор "Сигурност", каза Димитър Бранков - заместник-председател на Българската стопанска камара. По думите му е прието и едно старо предложение на БСК, а именно обособяване в отделен фонд на приходите и разходите, свързани с вноските, трансфери от държавата и изплащани пенсии за работещите в отбраната и сигурността. БСК обаче не подкрепя заложеното нарастване на осигурителните вноски, каза Бранков.

Предложението на социалното министерство е за плавно увеличаване и постепенно изравняване на стандартната пенсионна възраст на жените и мъжете през 2037 г. на 65-годишна възраст и след това въвеждане на автоматичен механизъм спрямо промените в продължителността на живота. От Българската стопанска камара подкрепят предложения режим за увеличаване на стажа и възрастта в масовата категория, стъпка, която отговаря на сегашните неособено добри характеристики на пазара на труда, коментира Бранков. Според президента на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов синдикатът смята, че възрастта в масовата трета категория не трябва да се увеличава механично, а да се определя в зависимост от средната продължителност на живота. Това е обективен, а не политически подход, коментира Манолов.

За работата в тежки условия не сме получили достатъчно уверително доказателство, че механичното увеличение на възрастта там не е опасно, отбеляза президентът на КТ "Подкрепа". По думите му от една възраст нататък работещите във вредни условия са изложени на травматизъм и различни заболявания, което означава, че периферни системи, извън пенсионната, ще имат повече разходи. По-вредно е за системите тези хора да продължават да работят, отколкото да бъдат пенсионирани, аргументира се Манолов. Според КНСБ поколението работещи, което се опитва да се пенсионира през последните години, гонейки възрастта и стажа, ще понесе нови удари с предложените промени и трябва да бъде компенсирано. За жените в масовата категория увеличението на пенсионната възраст за последните 12-13 години е пет години и осем месеца, а за мъжете - 3 години и осем месеца.

Сподели: