Според Иванка Иванов, синдикален лидер на КНСБ до късно снощи контактна група от завода е заседавала с експерти от икономическото министерство. За първи път видяхме какви са задълженията на предприятията и каква реално е икономическата картина. Натрупа ни са дългове за 170 млн. лева. Оздравителната програма, която се предлага предвижда съкращения на разходи и излизането от завода на 900 човека.
Това са обаче много общи условия, няма конкретизация кои точно разходи ще се свиват, както и кои хора точно ще отпаднат от производството и администрацията. Днеска ще се запознаем и с икономическата картина на предприятието и вероятно от утре ще подновим отново диалога с правителството, заяви Иванова.
Работниците обаче са против огромните съкращения, обяснявайки, че след като са се специализирали в тази професия 20-30 години просто е абсурдно сега да намерят друга работа в Сопот. И това обрича тях и семействата им на глад и мизерия.
Кметът на града обясни, че е договорил със социалния министър уволнените работници да бъдат включени по програми за временна трудова заетост, като ангажираните с тях ще получават 380 лв. заплата. Обсъжда ли са и идеи за разкриването на социални кухни, в които да се раздава безплатна храна на работниците. От кметството обясниха още, че са спрели да събират суми от родителите за престоя на децата в градините и яслите и се опитват по този начин да подпомогнат семействата.
Работниците от ВМЗ коментират още, че има и други различни планове за спасение, но управляващите бягат от тях. Според тях налични са машините, технологиите, квалифицирания персонал и могат да се произвеждат и други продукти по линия на така наречената шир-потреба. Проблемът е държавата да се ангажира и да осигури поръчки.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг