1 Февруари, 2026

Задължават със закон ЕРП-тата да отчитат тока всеки месец

Задължават със закон ЕРП-тата да отчитат тока всеки месец

Енергийните дружества ще бъдат задължени да предоставят информация каква е консумацията на техните потребители, и то не само за дадения месец, а и по часове, за да може всеки да прецени кога има най-висока консумация на енергия и да прецени дали ползването на толкова енергия в този часови пояс е изгодно за него или не. Това предвиждат промените в Закона за енергетиката, които бяха приети днес на второ четене от парламентарната комисия по енергетика. 

Председателят на комисията Делян Добрев коментира пред медии, че предоставянето на такава информация за клиентите е свързано с изискванията на европейска директива. Тази информация може да бъде предоставяна с фактурите за електроенергия или природен газ, но тя трябва да е отделно предоставяна. 

В отговор на въпрос дали това означава електроразпределителните дружества да преминат задължително към монтиране на "умни" електромери, Добрев каза, че засега няма да се въвежда такова изискване, но едно от дружествата вече е монтирало подобни електромери на 20 процента от клиентите си и постепенно това ще обхваща все повече клиенти. 

Промените предвиждат удължаване с три години на задължителното смесване на горивата с биоетанол, което трябваше да стане в края на тази и в началото на следващата година съответно с до 8 и до 9 процента. Удължаването е по искане на Петролната и газова асоциация, според която има високи разходи за смесване на горивата, посочи Добрев. От 1 март нормата за смесване на горивата с биоетанол вече е 7 процента. До 2020 г. страната ни трябва да достигне норма на смесване 10 процета.

Сподели:

Коментари (0)

Сигнали и проверки: какво правят институциите през февруари

Сигнали и проверки: какво правят институциите през февруари

Контролът върху цените след въвеждането на еврото остава водещ приоритет за контролните органи

Ядрен бункер в Алпите пази златото на Tether: Крипто гигантът се готви за икономически Апокалипсис

Ядрен бункер в Алпите пази златото на Tether: Крипто гигантът се готви за икономически Апокалипсис

С поръчки от 2 тона седмично, компанията зад най-големия стейбълкойн вече притежава повече злато от десетки държави и наема топ банкери, за да управлява секретния си резерв

България е изтеглила €300 милиона дълг сама за един месец в еврозоната

България е изтеглила €300 милиона дълг сама за един месец в еврозоната

Зaceгa нямa ĸaĸ ĸaтeгopичнo дa ce ĸaжe дaли eвpoзoнaтa вeчe ocигypявa пo-дoбpи ycлoвия зa финaнcиpaнe