Американските ТЕЦ-ове в „AES Марица изток 1“ и „Контур глобал Марица изток 3" са внесли заявления за напускане на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България. Очаква се и още компании да последват примера им и да напуснат КРИБ заради несъгласието им политиката в областта на енергетиката, която председателят на конфедерацията Кирил Домусчиев води.
Още вчера едни от най-големите енергийни компании в страната обвиниха работодателските организации, че изработваната от тях Пътна карта за реформи в енергетиката е в разрез с пазарните принципи, подронва реформите в сектора и може да влоши инвестиционния климат в страната.
"Организации, които често претендират да представляват целия бизнес в България, предприемат некоординирани със секторните представители действия, които противоречат на логиката на свободния пазар, на принципите на неприкосновеност на частната собственост и които действия като цяло могат да подкопаят избрания курс от реформи в сектора." Това се казва в позиция на Асоциацията на топлофикационните дружества в България, Асоциация "Хидроенергия", Българска ветроенергийна асоциация, Българска фотоволтаична асоциация, "ЕВН България", "ЧЕЗ България", "Ей И Ес България" и "Контур Глобал Марица-изток 3".
Миналата седмица четирите национално представителни работодателски организации - КРИБ, Асоциацията на индустриалния капитал, БСК и Търговско-промишлената палата, излязоха със спорна Пътна карта за реформи в енергетиката. От съобщение на организациите се разбра, че идеите вече са обсъдени с правителството, а някои дори приети, но по-късно министърът на енергетиката се разграничи от това.
Ето и пълния текст на позицията на компаниите от енергийния сектор:
Ние, долуподписаните работодатели от енергийния сектор в България, изразяваме нашето убеждение, че за да има здрава икономика, трябва да има здрава енергетика. Ние вярваме в прозрачните отношения, във върховенството на закона и конструктивния диалог между правителство и всички пазарни участници.
В момента сме свидетели на усилията на институциите да възстановят стабилността на Националната електрическа компания и на целия енергиен сектор. Ние подкрепяме политиката за либерализация на енергийния пазар с консултацията и експертизата на експертите от Световната банка.
В същото време виждаме, че организации, които често претендират да представляват целия бизнес в България, предприемат некоординирани със секторните представители действия, които противоречат на логиката на свободния пазар, на принципите на неприкосновеност на частната собственост и които действия като цяло могат да подкопаят избрания курс от реформи в сектора. Наскоро обявената "Пътна карта" е ясен пример за такива действия.
Пропагандирането на мерки, които противоречат на националното и международно право, е не само в обратна посока на усилията за стабилизиране на енергийния сектор, но заплашва директно репутацията на България като страна със сигурен инвестиционен климат.
Затова изразяваме нашата подкрепа за всяка политика, която почива на ясни принципи, европейските практики, уважение към частната собственост, законност и прозрачност. И в допълнение бихме искали да призовем правителството на Република България да се разграничи от подобни некоординирани действия и да продължи с реформите в сектора, насочени към енергийна сигурност, диверсификация и независимост.
Още от Икономика
Биткойнът е на път да достигне равнище от 100 хиляди долара
Тази нощ криптовалутата се търгуваше за над 97 хиляди долара,
Morgan Stanley: Митата на Тръмп ще попречат на икономическия растеж на САЩ
"Много ясно е, че митата повишават инфлацията"
520 тона евробанкноти ще са в обращение в България след влизането в еврозоната
Количеството евромонети ще тежи 3600 тона