Гърция и България през последните няколко години поставиха акцент върху обединяването на сили и представянето си за неразделни части от по-голяма интерконекторна система за транзит на газ.
Днес става все по-ясно, че и двете държави имат различаващи се гледни точки и стратегии, които в крайна сметка ще се сблъскат, в зависимост от това коя първа ще успее да създаде хъб за природен газ на Балканите, пише Natural Gas Europe.
На първо място, Гърция сериозно промотира както проекта за Трансадриатически тръбопровод, така и новия "Турски поток".
Независимо дали ще се окаже жизненоспособен проект, гръцката администрация вече прокарва идеята за италианско-гръцки интерконектор, който първоначално трябваше да пренася азербайджански газ от Западна Гърция към Южна Италия през Адриатическо море. Тъй като маршрутът на ТАП следва почти изцяло същия коридор, минавайки през Албания към Италия, гръцките власти настояват "Турски поток" да минава през страната като "Гръцки поток" и след това да се раздели на две – на север към Македония и Сърбия; и към Италия.
България сега има своите собствени приоритети, които се различават от тези на Гърция. Новият "Набуко" предвижда да доставя ирански газ в Европа. Това може да е реална възможност, ако ембаргото над Иран бъде отменено и президентът Хасан Роухани успее да убеди иранските институции да изнасят газ за Европа.
Още от Икономика
Биткойнът е на път да достигне равнище от 100 хиляди долара
Тази нощ криптовалутата се търгуваше за над 97 хиляди долара,
Morgan Stanley: Митата на Тръмп ще попречат на икономическия растеж на САЩ
"Много ясно е, че митата повишават инфлацията"
520 тона евробанкноти ще са в обращение в България след влизането в еврозоната
Количеството евромонети ще тежи 3600 тона