Трябва да бъдем свободни, за да станем богати, заяви в предаването „Конструкция“ на БНР икономистът Георги Стоев от „Индъстри Уоч“. Според него, има едно притеснение - то е управляващото мнозинство в България да не започне да копира твърде много управляващото мнозинство в Унгария. Не дали Волен Сидеров или откровен ляв националист ще дойде на власт, а притеснението е дали Борисов ще се превърне в Орбан.
"Имаме избиратели на ГЕРБ, широко мнозинство и подкрепа, които в голямата си част осъзнават смисъла от това да влиза чужд капитал в икономиката", коментира икиномистът. Той поясни: "Бабите и дядовците знаят, че техните внуци има къде да работят, защото чужд капитал е влязъл в страната. Ако някой промени риториката в посока "ще изгоним мултинационалните компании, ще изгоним банките, ще изгоним пенсионните фондове, ще ги национализираме", дори обикновените хора ще разберат, че някой прецаква живота на неговите синове и внуци."
"Без да твърдя, че познавам кухнята на ГЕРБ отблизо, приемете опита с този експеримент за национализация на частните партиди за опит да види докъде може да стигне. Много е важно това да не се превърне в последваща атака срещу валутния борд и мултинационалните инвеститори в България. България без чужди капитали не може да създава нови работни места", каза още Стоев. Според него валутният борд е може би най-силното постижение. "Все още няма политически консенсус срещу валутния борд, дай Боже и скоро да няма, добави той.
Според д-р Кирил Аврамов, преподавател по политически науки в НБУ, богатият също може да не бъде свободен - да е в състояние, което се нарича „захват на държавата“ – това, което имаме тук. Той коментира още: "Условията да станеш богат са именно условията на свобода. За да има работни места, трябва да има някакво предприемачество. Трябва да мине една дълга верига, да бъде създадена среда, в която да се чувствате комфортно, да няма бариерите, да се облекчи административната тежест. Тук ставаме свидетели на точно обратното. Има много тежка държавна намеса", каза още д-р Аврамов.
Още от Икономика
Биткойнът е на път да достигне равнище от 100 хиляди долара
Тази нощ криптовалутата се търгуваше за над 97 хиляди долара,
Morgan Stanley: Митата на Тръмп ще попречат на икономическия растеж на САЩ
"Много ясно е, че митата повишават инфлацията"
520 тона евробанкноти ще са в обращение в България след влизането в еврозоната
Количеството евромонети ще тежи 3600 тона