19 Април, 2026

Файненшъл Таймс: Руснаците се радват на добър живот в България

Файненшъл Таймс: Руснаците се радват на добър живот в България

Руснаците се радват на добър живот в България. Все повече от тях се сдобиват със свой втори имот в черноморската страна, пише "Файненшъл Таймс".

Страната ни се е превърнала в популярна дестинация за покупка на недвижими имоти от средната класа. Близо 400 000 руснаци имат апартаменти или къщи в страната. Увеличава се броят на тези, които идват не само за почивка през лятото или зимата, а за да останат през цялата година. Някои руснаци даже управляват своя бизнес в Москва от България. Това става ясно от проучване на изданието.

"Тук руснаците са добре дошли", казва Елена Ахмеданова, студентка по журналистика в Московския университет, която се готви за изпитите си в къщата на родителите си край Несебър на брега на Черно море. Не липсват и руснаци в пенсионна възраст.

"Руски строителни компании, туристически агенции и супермаркети си намериха тук пазарни ниши". За активното руско присъствие в страната спомагат и леснодостъпните разрешителни за престой”, това споделя Михаил Чобанов, който е изпълнителен директор на агенция за недвижими имоти.

Сподели:

Коментари (0)

Евростат: Жилищата в България поскъпнаха със 157% за 10 години

Евростат: Жилищата в България поскъпнаха със 157% за 10 години

Финландия е единствената страна с понижение на цените на жилищата за периода – с 3 %. Наемите са се повишили във всички държави от ЕС.

ЕС затяга контрола: Премахват ваканционните имоти „на тъмно“

ЕС затяга контрола: Премахват ваканционните имоти „на тъмно“

Това означава рязко свиване на сектора у нас и възможно поскъпване на нощувките. Целта е по-голяма прозрачност в сектора и по-добър контрол.

Чувствителен скок на средния лихвен процент за потребителските кредити

Чувствителен скок на средния лихвен процент за потребителските кредити

Това сочат данни от месечната лихвена статистика на БНБ, публикувана на страницата й в интернет.