12 Април, 2026

Наемите в София скочиха с 5-10%

Наемите в София скочиха с 5-10%

Наемите в София се повишиха с 5-10% за година, сочат данните на агенциите за недвижими имоти. Според консултантската компания PRIMO, най-голямо увеличение на наемите е регистрирано в столичния кв. "Младост". Основен двигател на увеличението на наемните равнища там е 4-ти микрорайон на квартала, където е регистрирано повишение от 11% за година. В края на първата половина на 2015 г. двустаен апартамент в района се е давал средно за 597 лв. на месец, а по същото време тази година наемът вече е 663 лв. При едностайните жилища в "Студентски град" ръстът е 10%. 

"В столицата има недостиг на жилища, които се отдават под наем, но няма сериозен ръст на наемите. На годишна база ръстът е между 5% и 7%", каза за "Стандарт" Младен Митов от агенция "Явлена". Според Илиана Василева, зам.-председател на "Сдружение Брокери на имоти", през последния месец не се отчита увеличение на наемите в София. Ръст е имало през август и септември, а сега нивата се задържат.

От консултантската компания PRIMO обаче подчертават, че увеличението на наемите не е здравословно за пазара и има сериозен риск от "прегряване" и намаляване на сделките, още повече, че "сезонът на наемите" вече отминава. При принцип най-голямо търсене на жилища под наем има през август и септември, когато новоприети студенти трябва да си намерят квартира. Много работещи хора също използват лятото, за да си намерят нов дом.

Сподели:

Коментари (0)

Евростат: Жилищата в България поскъпнаха със 157% за 10 години

Евростат: Жилищата в България поскъпнаха със 157% за 10 години

Финландия е единствената страна с понижение на цените на жилищата за периода – с 3 %. Наемите са се повишили във всички държави от ЕС.

ЕС затяга контрола: Премахват ваканционните имоти „на тъмно“

ЕС затяга контрола: Премахват ваканционните имоти „на тъмно“

Това означава рязко свиване на сектора у нас и възможно поскъпване на нощувките. Целта е по-голяма прозрачност в сектора и по-добър контрол.

Чувствителен скок на средния лихвен процент за потребителските кредити

Чувствителен скок на средния лихвен процент за потребителските кредити

Това сочат данни от месечната лихвена статистика на БНБ, публикувана на страницата й в интернет.