11 Април, 2026

Област Бургас - лидер по ново строителство

Област Бургас - лидер по ново строителство

Област Бургас е абсолютен лидер по ново строителство в страната ни, показват данните на НСИ. За второто тримесечие на 2013 в областта са били въведени в експлоатация нови 104 жилищни сгради с малко над 1 000 жилища в тях. Това представлява почти една пета от въведените в експлоатация новопостроени жилищни сгради в цялата страна и над една трета от новите жилища.

Интересен е фактът, че 40 на сто от въведените в експлоатация новопостроени жилищни сгради са в трите области на Черноморието – Добрич, Варна и Бургас.

Една от причините за концентрацията на новото строителство в трите области се обяснява с интереса на руски граждани към ваканционните имоти по Черноморието.

От друга страна Пловдив се очертава като водещ център на индустриалното строителство. Областта е трета в България по въведени в експлоатация нови жилищни сгради през второто тримесечие – общо 74, с 258 жилища в тях.

Данните на НСИ сочат още, че за периода април – юни в страната като цяло са били въведени в експлоатация нови 585 жилищни сгради, което е с 5,2% (29 сгради) повече спрямо същия период на миналата година. Броят на жилищата е почти 2 900, което е с близо 16 на сто повече спрямо същото тримесечие на миналата година.

Издадените разрешителни за строеж на нови жилищни сгради намаляват с 2.6%, но жилищата в тях са повече с 16.0%, а разгънатата им застроена площ - с 16.8%. Разрешителните за строеж, издадени на административни сгради, са повече с 46.9%, а тяхната РЗП нараства с 44.7%. Броят на издадените разрешителни за строеж на други сгради намалява с 15.6%, а разгънатата им застроена площ - с 34.4%.

Сподели:

Коментари (0)

Евростат: Жилищата в България поскъпнаха със 157% за 10 години

Евростат: Жилищата в България поскъпнаха със 157% за 10 години

Финландия е единствената страна с понижение на цените на жилищата за периода – с 3 %. Наемите са се повишили във всички държави от ЕС.

ЕС затяга контрола: Премахват ваканционните имоти „на тъмно“

ЕС затяга контрола: Премахват ваканционните имоти „на тъмно“

Това означава рязко свиване на сектора у нас и възможно поскъпване на нощувките. Целта е по-голяма прозрачност в сектора и по-добър контрол.

Чувствителен скок на средния лихвен процент за потребителските кредити

Чувствителен скок на средния лихвен процент за потребителските кредити

Това сочат данни от месечната лихвена статистика на БНБ, публикувана на страницата й в интернет.