Подемът в жилищния пазар в София ще продължи и през 2016 г. с допълнително увеличение на обема продажби и нарастване на цените с около 7%. Това прогнозират от консултантската компания Bulgarian Properties. Новото строителство ще остане предпочитано, тъй като новите проекти отговарят в по-голяма степен на нуждите на купувачите, по-модерни и по-добре проектирани са, с по-качествени материали и на добри цени.
В края на миналата година средната цена на продадените апартаменти в София за първи път от 2011 г. е преминала границата от 800 евро/кв. м, коментират представители на бранша. Жилищата в София през последните три месеца на годината са се продавали средно за 815 евро/кв. м, при 794 евро/кв. м за третото тримесечие и 764 евро/кв. м за четвъртото тримесечие на 2014 г. Цените са се увеличили с 6% на годишна база и 2,6% спрямо предходното тримесечие.
Средната обща цена на закупените апартаменти в София за периода октомври - декември е 75 280 евро. „2014 г. беше година на завръщането на купувачите, а 2015 г. от своя страна донесе отчетлив подем на имотния пазар в София. Не само, че купувачите се завърнаха още по-трайно и активно, но се завърна доверието към имотния пазар и към имотите като инвестиционен актив. Завърнаха се инвеститорите, заговорихме за доходности, нарасна интересът към покупка на имоти ново строителство.“, коментира изпълнителният директор на компанията Полина Стойкова.
Изчисленията на компанията по данните на Агенцията по вписванията сочат, че продажбите в столицата са се повишили с 8% на годишна база. Като цяло за 2015 г. е измерено най-голямото годишно нарастване на продажбите в София през последните няколко години - близо 17%. През изминалата година ясно се е очертало търсенето на по-големи жилища. Много от купувачите са търсили тристайни апартаменти, но сделки най-често са сключвани с по-малки жилища.
Половината от всички закупени жилища в София през 2015 г. са двустайни апартаменти, а тристайните са около 35%. Голям интерес предизвикват и ателиетата, които стават все по-популярни за инвестиция с цел отдаване под наем. Те съставляват около 8% от продажбите в столицата през изминалата година.
Най-предпочитаната конструкция си остава тухлената, като повече от половината продажби са в такива сгради, а останалите - в панелни и ЕПК сгради. Най-предпочитаните етажи са от 3-ти до 5-ти. Южните квартали продължават да бъдат най-предпочитани за покупка, a средната цена на закупените жилища в тези райони през изминалата година е била около 830 евро/кв.м.
Различните части на „Младост“ също са сред най-търсените от купувачите. Най-евтино са се продавали жилищата в квартали като „Дружба“, „Левски“, „Сухата река“ – средно около 580 евро/кв. м.
Друга популярна сред купувачите зона е районът на „Хладилника“ и Кръстова вада – по протежение на бул. „Черни връх“, около мол Paradise Center към околовръстния път. Този район става все по-привлекателен за купувачите заради наличието на удобства, търговски обекти, изграждането на метрото, подобряващата се инфраструктура и близостта до Витоша.
Кварталите "Студентски град" и „Витоша“ също са сред харесваните от купувачите, а наличието на ново строителство и добри цени на имотите (средно около 730 евро/кв. м) ги нарежда на челни позиции по закупени жилища през 2015 г. „Лозенец“ и центърът продължават да са едни от най-търсените квартали и именно в тях имотите са се продавали най-скъпо през изминалата година – на цени средно около 1 100 – 1 200 евро/кв. м. През последното тримесечие на 2015 г. имотите в София са се продавали средно за 50 дни, какъвто е бил средният престой на пазара и през предходното тримесечие. За сравнение през 2014 г. те са престоявали средно 104 дни на пазара, а през 2013 г. – 97 дни
Още от Имоти
Българите най-спокойни за недвижимите имоти след литовците в Европа
Това показва последният доклад на Prindex, която ежегодно проследява световните тенденции в сектора
Пазарът на недвижими имоти в България "замръзна"
Какви са тенденциите при жилищата – цени, ново или старо строителство, кои квартали са предпочитани
Депозити и кредити за жилища растат с бясна скорост
Защо България я причисляват към "клуба на заможните" - показват данни от статистика на БНБ