Международната агенция по енергетика (МАЕ) очаква свръхпредлагането на петрол да се увеличи на световния пазар през първото тримесечие на 2016 г. на фона на увеличаващия се добив в Иран, Ирак и Саудитска Арабия, съобщава „Блумбърг“, позовавайки се на ежемесечния доклад на агенцията.
През първото полугодие предлагането може да превиши търсенето с 1,75 милиона барела дневно. Ако тази оценка се потвърди, едва ли трябва да се очаква поскъпване на петрола, отбелязва МАЕ.
„Пазарът, както и преди, се къпе в петрол, рисковете от понижаване на цените растат“, се казва в документа.
Предишната прогноза от 1,5 милиона барела дневно излишен петрол предполагаше стабилен добив вътре в ОПЕК. Но картелът през януари увеличи производството на суровината с 280 000 барела дневно до 32,63 милиона барела. Това е с 900 000 барела дневно повече, отколкото прогнозираното търсене на нефт на ОПЕК през 2016 г.
През януари Иран увеличи добива с 80 000 барела до 2,99 милиона барела на фона на постигнатото споразумение за свалянето на западните санкции.
Добивът в Ирак нарасна дневно с 50 000 барела, а в Саудитска Арабия – със 70 000 барела. “Непрестанните разговори за възможната сделка между ОПЕК и производителите извън картела за намаляването на добива изглеждат спекулативни. По-скоро вероятността от координирано понижаване на добива е много малка“, се казва в доклада.
В същото време добивът извън ОПЕК е намалял с 500 000 барела в сравнение с декември 2015 г. Но съкращаването на шистовия добив в САЩ върви много по-бавно, отколкото се очакваше, отбелязват от МАЕ. Агенцията коригира прогнозата си за световното търсене на „черно злато“ през 2016 г. до 95,58 милиона барела дневно.
Още от Икономика
Биткойнът е на път да достигне равнище от 100 хиляди долара
Тази нощ криптовалутата се търгуваше за над 97 хиляди долара,
Morgan Stanley: Митата на Тръмп ще попречат на икономическия растеж на САЩ
"Много ясно е, че митата повишават инфлацията"
520 тона евробанкноти ще са в обращение в България след влизането в еврозоната
Количеството евромонети ще тежи 3600 тона