Най-лошият сценарий за Гърция вече е факт. Прости им, Боже, тези хора не знаят какво правят, заяви в "Събуди се" на Нова телевизия бившият финансов министър Муравей Радев, който в момента е в Гърция. Той направи коментар от "мястото на събитието".
"След пет месеца Ципрас най-после реши да пита народа и да си измие ръцете с референдум, но постфактор. На 5 юли той няма никакъв смисъл след сакралната дата 30 юни. Според мен е измиване на ръцете като Пилат Понтийски."
На 30 юни две неща очакваме, поясни още Радев. Гърция трябва да плати 1 млрд. и 500 милиона на МВФ. Ципрас обаче каза, че няма да ги плати. Това е обявяване на практическа несъстоятелност. Второто. На 30 юни изтича срокът на сегашния спасителен план за Гърция. Тя губи средствата, но страшното е, че няма да има споразумение с тройката кредитори, а това означава край не само на свежите пари, а и липса на основание за Европейската централна банка да продължава да финансира гръцкото правителство и директно с тази програма за спешна ликвидност.
Гръцката финансова система ще се изпари за броени дни, прогнозира Муравей Радев. Гърците вече спряха да плащат данъци. То няма държава.
Възможен ли е банков срив? Какви ще са последиците за еврозоната и за България. На тези въпроси Радев отговори така: "В Гърция най-напред ще спрат да функционират банките, те ще бъдат затворени. Това означава паника сред вложителите - 130 милиарда държат гърците в банковата система. Тя не може да издържи, ако ЕЦБ не я подкрепя. Паниката сред вложителите предстои. От друга страна е бизнесът. Очаква се фалит на публичните финанси. Без банковата система икономиката се изпарява.
Помолен да коментира дали всичко случващо се в Гърция ще има резоннас в България, Радев обясни: "Технически няма причини да има, освен ако ние сами не си направим белята. В няколко насоки можат да ни засегнат - няма да е приятно и за Европа, и за България, за разлика от Гърция, за която е фатално. Европа отдавна преструктурира дълга на Гърция и това беше добра стъпка. Гръцкият дълг се дължи от институции. Европейските правителства няма как да фалират заради Гърция. По-скоро ефектът е психологически. За България е важно - имаме четири банки, негръцки, а с гръцки собственици. Те работят по нашите закони, много добре са капитализирани и имат много висока ликвидност. Те са много стабилни. Нямат в своя портфейл гръцки ценни книжа, поясни още финансистът.
Още от Икономика
Биткойнът е на път да достигне равнище от 100 хиляди долара
Тази нощ криптовалутата се търгуваше за над 97 хиляди долара,
Morgan Stanley: Митата на Тръмп ще попречат на икономическия растеж на САЩ
"Много ясно е, че митата повишават инфлацията"
520 тона евробанкноти ще са в обращение в България след влизането в еврозоната
Количеството евромонети ще тежи 3600 тона