Планът "Юнкер" е инвестиционен план. Парите няма да се подаряват, а ще се инвестират, като се очаква след това да има възвръщаемост от съответните инвестиции в проектите. В България малко се осъзнава колко по-различен е този план. Това няма да са пари, които правителството ще получава и разпределя. Това каза за БНР Георги Ангелов, старши икономист в "Отворено общество“.
По думите му, така популярно нареченият инвестиционен план - Планът "Юнкер", е нещо много по-различно от средствата, които получаваме по европейските фондове, тъй като парите по тях получаваме безвъзмездно. Мостът, построен на река Дунав при Видин, е проект, в който се инвестира сега и той ще се изплаща в следващите десетилетия чрез таксите, които ще се вземат за преминаване оттам. "Точно такива проекти търси този инвестиционен план – проекти с пазарна възвръщаемост. Проекти могат да се предлагат от фирми и институции", твърди анализаторът.
Според Ангелов е много добре, че правителствата, Европейската комисия и Европейският парламент няма да имат думата кои проекти да се финансират.
"Проектите няма да се използват по политически поръчки или причини, а ще отиват на база на обективни критерии за тези проекти, които имат най-голяма добавена стойност за обществото", поясни Ангелов.
Това е един "междинен" фонд, който се намира между напълно държавните и частните проекти. Или образно казано, това ще бъде междинната стъпка за подкрепени от ЕК проекти, но които ще отговарят на условията, на които трябва да отговарят частните проекти. Ще се запълнят празнините в Европа – липсата на достатъчно инвестиции. В Европа има голяма ликвидност, ниски лихви, но тези средства не отиват към реалната икономика и затова икономическият растеж е слаб. Необходими са такива проекти, които да свързват наличните пари с реалната икономика.
Още от Икономика
Биткойнът е на път да достигне равнище от 100 хиляди долара
Тази нощ криптовалутата се търгуваше за над 97 хиляди долара,
Morgan Stanley: Митата на Тръмп ще попречат на икономическия растеж на САЩ
"Много ясно е, че митата повишават инфлацията"
520 тона евробанкноти ще са в обращение в България след влизането в еврозоната
Количеството евромонети ще тежи 3600 тона