Ежегодно повишаване на цената на електроенергията с около 5% е единият възможен сценарий за цената на тока у нас.
Тази тенденция е повлияна от натрупаните в миналото финансови дефицити в енергийния отрасъл, сочи доклад на Световната банка.
"1,9 млрд. е дефицитът към днешна дата, който трябва да бъде ликвидиран до 2020 година", каза пред Bulgaria ON AIR енергийният експерт Атанас Тасев.
Той определи последите събития около заседанието на КЕВР и скока в цените на газа, тока и топлата вода като "затишие пред буря", от една страна заради загубите вследствие на забраната за износ на електроенергия, а от друга страна, заради критичното, по думите му, състояние на електроенергийната инфраструктура.
Прогнозата на бившия председател на КЕВР Еленко Божков е сходна - за да се компенсират загубите, цената на тока ще продължава да скача.
"По никакъв начин не се обръща внимание на това, че имаме едно нереализиране на квотите от продажба на емисии. Бяха планирани около 240 млн лева, които трябваше да се получат от продажба на емисии, които да се акумулират във фонд "Енергийна сигурност" и да служат след това за компенсиране на разходи. Заради ниската цена на емисионните квоти, вместо 7,4 както беше планирана, тя се оказа 4,7 евро на квота и се реализират със сто млн. по-малко", коментира Божков.
За да се компенсират загубите, цената на тока ще продължава да скача
Фактор Фактор
Още от Икономика
Биткойнът е на път да достигне равнище от 100 хиляди долара
Тази нощ криптовалутата се търгуваше за над 97 хиляди долара,
Morgan Stanley: Митата на Тръмп ще попречат на икономическия растеж на САЩ
"Много ясно е, че митата повишават инфлацията"
520 тона евробанкноти ще са в обращение в България след влизането в еврозоната
Количеството евромонети ще тежи 3600 тона