Ревизия на Българската народна банка (БНБ) повиши чуждите инвестиции в страната до 826.4 млн. евро към септември, което е с близо 600 млн. евро над нивото, отчетено през август. Така преките вложения от чужбина вече надвишават миналогодишното си ниво от 808.5 млн. евро. Голямата промяна идва от ревизия на числата от юли и август, като сумата идва в страната под формата на реинвестирана печалба и дългови инструменти, основно от Холандия и насочени към преработваща промишленост, финанси и застраховане.
Основният приток на капитали е под формата на дългови инструменти, които се асоциират с краткосрочен инвеститорски интерес - 646.7 млн. евро. Преди ревизията сумата беше 275.6 млн. евро. Реинвестираната печалба през третото тримесечие също е ревизирана нагоре до 210.9 млн. евро, като така общата сума от началото на годината достига 192.9. За сравнение, година по-рано нивото беше почти седем пъти по-ниско. Реинвестираната печалба показва каква част от нетния финансов резултат на българските подразделения оставят в страната външните вложители, вместо да изтеглят дивидент.
Дяловият капитал, който се асоциира с дългосрочни планове, продължава да стои на минус - от 13.2 млн. евро от януари, но тук едва ли става въпрос конкретно за отлив на средства. Понижението се дължи и на намаление на капитала на българското поделение на италианската Unicredit и Банка ДСК, собственост на унгарската OTP Bank, заради операции във връзка с нов счетоводен стандарт.
Най-много чужди инвестиции към септември идват от Холандия - 625.4 млн. евро дългови инструменти и още 100 млн. евро дялов капитал и реинвестирана печалба. По-либералният данъчен режим в страната я прави популярна за компании, зад които често се крият български капитали или от други държави извън ЕС.
Най-голяма част от чуждите инвестиции се насочват към преработващата промишленост - 577.6 евро от началото на годината според данните на БНБ. За сравнение, през периода януари - септември на 2017 г., сумата възлизаше на 408.8 млн. евро. На второ място е търговията с общо вложения за 226.9 млн. евро, което е малко под миналогодишната сума.
От друга страна, инвеститорският интерес към имотния сектор отслабва. Според данните миналата година операциите с имоти са привлекли 210 млн. евро от чужди инвеститори, докато тази година е видим отлив на капитали в размер на 13.3 млн. евро.
Още от Икономика
Биткойнът е на път да достигне равнище от 100 хиляди долара
Тази нощ криптовалутата се търгуваше за над 97 хиляди долара,
Morgan Stanley: Митата на Тръмп ще попречат на икономическия растеж на САЩ
"Много ясно е, че митата повишават инфлацията"
520 тона евробанкноти ще са в обращение в България след влизането в еврозоната
Количеството евромонети ще тежи 3600 тона