24 Ноември, 2024

Румен Гечев: Разследването за КТБ трябва да тръгне от премиерстването на Костов

Румен Гечев: Разследването за КТБ трябва да тръгне от премиерстването на Костов

Разследването за фалита на КТБ трябва да тръгне от времето, когато беше премиер Иван Костов. Тогава 10 офшорни фирми създават в грях банката, заяви в сутрешния блок на Нова телевизия депутатът от БСП Румен Гечев, вицепремиер в кабинета "Орешарски" и "Жан Виденов". Той обясни, че единственото, което станало ясно вчера по време на изслушването на ДАНС в парламентарната комисия е, че службата не е била наясно с процесите в КТБ. Според Гечев, няма достатъчно данни за това, че доклад за проблеми във финансовата ни система е бил предоставен на правителството на Пламен Орешарски.

Той влезе в спор с другия събеседник в студиото - депутата от Реформаторския блок Мартин Димитров, за данъчното облагане. БСП предлага хората с доход над 10 бона месечно да плащат 30% данък. Димитров категорично не прие предложението, като заяви, че в бюджета сега влизат повече пари, защото хората си плащат доброволно данъците. Той поясни, че скалата за облагането на доходите не води до повече приходи в хазната и затова не трябва да се връщаме към него. „През 2007 година 500 000 души плащат данък върху облагаема сума над 7500 лева годишен доход, след въвеждането на плоския данък през 2013 година тези хора, декларирали доходи над тази сума, вече са 1 милион”, аргументира се Димитров.

Бившият лидер на СДС нарече 10% данък „оптимално данъчно облагане”.Той заплаши, че ако това се приеме, приходите в бюджета ще намалеят. Гечев обаче не се съгласи с аргументите на Димитров и посочи, че не е приемливо хора с ниски доходи да плащат същия процент като милионерите.

Двамата започнаха взаимно да си пишат оценки по икономика и да се изпитват. Червеният депутат„скъса” своя колега по темата за данъчната политика на Европейския съюз, като го обвини в непознаване на материята. Според Гечев, този тип облагане се използва в повечето европейски страни и неговото въвеждане у нас вместо така наречения „плосък данък”. "Плоският данък е приет само в 4 страни от ЕС и то само бивши соцдържави. „Предлагаме хората с доход над 10 000 лева да плащат данък от 30%, по-ниските доходи –от 0 до 15%”, каза още Гечев. Той призна, че този данък е въведен от Тройната коалиция и правителството на Сергей Станишев.

Сподели:

Биткойнът е на път да достигне равнище от 100 хиляди долара

Тази нощ криптовалутата се търгуваше за над 97 хиляди долара,

Morgan Stanley: Митата на Тръмп ще попречат на икономическия растеж на САЩ

"Много ясно е, че митата повишават инфлацията"

520 тона евробанкноти ще са в обращение в България след влизането в еврозоната

Количеството евромонети ще тежи 3600 тона