Частни енергийни фирми се обявиха срещу реформите в енергетиката, предлагани от работодателите. Според тях някои идеи в т.нар. "пътна карта" за реформи противоречат на Конституцията. Бизнесът предлага Българската банка за развитие да изкупи заемите на т.нар. "зелени централи" с цел поевтиняване на тока, произвеждан от тях, одържавяване на американските ТЕЦ "Марица-изток" 1 и 3 и закриване на Българския енергиен холдинг.
Пред националното радио председателят на Българската фотоволтаична асоциация Меглена Русенова поясни:
"Всички частни работодатели в енергийния сектор се обединихме в обща позиция, силно обезпокоени от подмяната на диалога в сектора, както и от тежко некомпетентните предложения, направени от четирите работодателски организации, които, за съжаление, илюстрират не само непознаване на функционирането и на проблемите в енергийния сектор, но и съдържат доста безсмислени, директно провокативни тези, като национализация, одържавяване на кредити и други подобни форми на въздействие от страна на държавата, които не са присъщи на една действаща демокрация на една правова държава. Пътната карта е провокация към обществото, провокация и към всички частни инвеститори в енергийния сектор."
Декларацията е подписана от фотоволтаичната и ветроенергийната асоциация, ЧЕЗ, EVN, "Марица-изток" 1 и 3, асоциациите "Хидроенергия" и на топлофикационните дружества.
Още от Икономика
Биткойнът е на път да достигне равнище от 100 хиляди долара
Тази нощ криптовалутата се търгуваше за над 97 хиляди долара,
Morgan Stanley: Митата на Тръмп ще попречат на икономическия растеж на САЩ
"Много ясно е, че митата повишават инфлацията"
520 тона евробанкноти ще са в обращение в България след влизането в еврозоната
Количеството евромонети ще тежи 3600 тона