Вицепремиерът постави и пет задачи, които трябва да бъдат свършени в рамките на тази година. Първата засяга работата на археолозите, които трябва в рамките на месец да му представят план за бъдещите разкопки, както и разчет за финансирането им. Втората му повеля е свързана с подготовката на две изданият - книги за откритията на "Виа Понтика" и пътеводител за старините по маршрута.
Третата задача е адресирана към Националния институт за недвижимо културно наследство, от където трябва да кажат колко пари и хора са нужни, за да се дадат разрешителни за плановете на археолозите. Четвъртата си заръка Дянков отправи към зам.-икономическия министър Иво Маринов и кметовете. Тяхна ще е отговорността през лятото да има билбордове по магистрала "Тракия" и по морето, които да рекламират маршрута "Виа Понтика". Последната задача финансист номер едно даде на всички - догодина България да се похвали не само с изпълнението на проекта, но и с повече туристи.
Общо около 10 млн. лв ще отпусне финансовото министерство за разкопки и консервация по проекта ”Виа Понтика” тази година. Над 6 млн. лв ще получат обектите по Южното Черноморие, в този транш е предвидено финансиране за Деултум и Русокастрон. На север ще започне работа и по римските терми във Варна, като сумата за тях и другите набелязани за финансиране обекти ще е около 4 млн. лв.
Дянков съобщи , че според изчисленията направени във финансовото министерство спрямо 2011 г., пред изминалата година около 20 % от туристите по Южното Ченроморие са дошли специално заради проектите около "Виа Понтика". Летовниците са посетили не само Созопол, но и Китен и Царево.
Още от Туризъм
Български град в Топ 10 на най-добрите дестинации за почивка през 2025
Тя се оглавява от италианския Тулуза
Гръцките моряци удължиха стачката си
Гърция е въодушевена от българската идея за общи туристически пакети в Югоизточна Европа
България и Черна гора вече се обединяват в услуга на презокеанските туристи