Парламентът даде мандат на Министерството на финансите да преговаря за нов външен дълг до 3 млрд. лева още преди да е приета актуализацията на държавния бюджет на второ четене и в него да е записано изтеглянето на подобен заем.
Решението за предоставяне на мандат на министъра на финансите Владислав Горанов и Министерския съвет да водят преговори за поемане на нов дълг бе последна точка от дневния ред на парламента за днес. Депутатите дори удължиха работното си време, за да да го приемат.
"За" предоставянето на мандат на Горанов гласуваха депутатите от ГЕРБ, Реформаторския блок, Патриотичния фронт, АБВ и независимата Ана Баракова, а "против" гласуваха БСП и "Атака". Представителите на ДПС се въздържаха.
"Това, че имаме банка в несъстоятелност и ще трябва да осигурим достъп до гарантираните влогове, никой не го оспорва. Съществуват различни варианти за осигуряване на този ресурс", коментира по време на дебатите Владислав Горанов.
"Предпочетохме това решение, защото, когато имаме проблем държавата трябва да си е на мястото и да намали напрежението върху българските граждани", каза той. И обяви, че ако се прецени за целесъобразно, може да се предложи решение в следващата година с годишния закон за 2015 година да се даде държавна гаранция на Фонда за гарантиране на влоговете и той да направи опит да поеме този дълг и да възстанови отпуснатите му назаем от българската държава средства. По думите му, между българската държава и фонда ще бъде сключен договор за заем.
Малко под 3,7 млрд. лв. по предварителни данни е размерът на гарантираните влогове в банката с отнет лиценз. На нея няма да й даваме никакви пари. Това заяви относно КТБ финансовият министър Владислав Горанов при обсъждането на проекторешението, с което да започне подготовката за поемане на нов външен държавен дълг.
Парите са за временен заем за Фонда за гарантиране на влоговете в банките, уточни Горанов. По думите му, във фонда към момента има около 2,2 млрд. лв. активи, които са структурирани като парични наличности и ценни книжа.
„Ценните книжа са около 1 млрд. и те са неликвидно дотолкова, доколкото за да се превърнат в пари трябва да бъдат или продадени, което би довело преди падежа им до потенциална загуба, или изкупени от други финансови институции”, каза още финансовият министър.
„За държавата и обществото е по-добре да не създаваме напрежение и да караме фонда да прави операции, които биха довели до допълнителна загуба за него“, заяви министърът. Според него, най-малко щети ще бъдат нанесени, ако се помогне с цялата липсваща ликвидност на фонда, която максимално би достигнал 2,2 млрд. лв.
„Ако фондът прецени, че няма да загуби от разпореждането с ценните книжа в неговия портфейл, ресурсът, който ще се отпусне от правителството към фонда, ще бъде редуциран в тази си част, обясни министърът. „Поемането на дълг е инструмент за финансиране на бюджетния дефицит. Нашата задача и задачата на парламента е да внимава много внимателно и колко ефективно се харчат средствата от българския бюджет”, добави той.
По-рано в парламента Горанов заяви, че външният дълг е най-евтиното решение на казуса за обществото. „Ако ние решим рязко да притиснем българските банки, тогава рязко ще влошим финансовото им състояние. Това не е разумно и не е полезно за никой. Кой ще плати цената? Ще я плати цялото общество през бизнесмодела на българските търговски банки“, смята той.
„Възможно е от следващата година да минем през финансиране на фонда и да възстанови взетия заем. Ние имаме 2 седмици да отговорим на това всеки вложител да получи парите си. По отношение на това какво съдържа като стъпки, изпратени са запитвания за ценови предложения. След като имаме мандат, ще ги разгледаме и днешния дебат ще се преповтори при второто гласуване на актуализацията на бюджета“, допълни Горанов.
„Той уточни, че след като преценят и оценят кое е най-изгодното от гледна точка на цени и предложения, имат задачата да внесат в НС законопроект, който ще съдържа тази информация. „След обнародването му в „Държавен вестник“ ще имаме право да получим тези средства. Запазете търпение и изчакайте да си свършим работата. Аз без никаква емоция казвам – това е най-евтиното решение за обществото. Финансовата система на държавата – това сме всички ние“, заяви министърът от парламентарната трибуна.
Още от Икономика
Биткойнът е на път да достигне равнище от 100 хиляди долара
Тази нощ криптовалутата се търгуваше за над 97 хиляди долара,
Morgan Stanley: Митата на Тръмп ще попречат на икономическия растеж на САЩ
"Много ясно е, че митата повишават инфлацията"
520 тона евробанкноти ще са в обращение в България след влизането в еврозоната
Количеството евромонети ще тежи 3600 тона