Ние имаме нужда от голям отговор на кризата, предизвикана от Covid-19. Ако нямаме общ европейски отговор на ситуацията под една или друга форма, няма значение как го наричаме – еврооблигации, нови инструменти, нов бюджет, нивата на безработица ще започнат неминуемо да се вдигат навсякъде. Това коментира в интервю за БНР икономистът Атанас Пеканов от Австрийския институт за икономически изследвания, докторант и преподавател във Виенския икономически университет.
В по-бедните райони това се случва по-бързо, защото имат по-ниски протекции. По-лесно е да освободиш някого, а структурата на икономиката е такава, че по-бързо се случват и предават такива шокове. Но в Западна Европа това също ще се случи, ако няма достатъчен фискален отговор, посочи още той
Преди 10 години протестите срещу, да кажем банките, не започнаха веднага след световната финансова криза. А започнаха, след като отговорът спрямо нея не беше достатъчен. Много хора сметнаха за нечестно да кажем, че имаше достатъчно средства, отделени за спасяване на банките, което беше важно тогава, но недостатъчно за спасяване на обикновените хора и домакинства, отбелязва Пеканов и добавя: Същото нещо може да се случи и тук. Затова правителствата трябва да мислят как да подсигурят гражданите да са максимално осигурени в текущата ситуация.
До момента се търсеше подход, при който всеки се оправяше сам, което в дългосрочен план не е устойчиво. Ще има нужда се предостави повече помощ в тези региони, които са най-пострадали.
Европа винаги се е формирала по време на кризи и тази криза няма да е по-различна. Трябва да видим дали европейските лидери са готови да жертват някои то своите табута, да минат отвъд тях.
Бизнес
Икономист: Ако Европа не намери общ отговор за коронакризата, е заплашена от протести и безработица
Атанас Пеканов, снимка: БНР
Правителствата трябва да мислят как да подсигурят гражданите да са максимално осигурени в текущата ситуация.
Фактор Фактор
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг