"Въпросът на бюджета е не как ще изхарчим парите, а как ще ги съберем", каза пред БНР икономистът Димитър Събев и обясни, че управляващите не са си свършили работа а в тази посока, защото не посягат на корпоративните данъци, които са 10%. Според него данъчната тежест е на раменете на обикновения човек за сметка на богатите хора в обществото.
"Правителството на ГЕРБ поема курс, който е присъщ на БСП - "дайте да дадем" - да увеличим разходите, да увеличим разходите за уязвимите групи. БСП се чувства като актьор, на когото е открадната ролята", коментира още икономистът.
Той подчерта, че в разходната част на Бюджет 2021 има предвидени мерки от правителството за обикновените хора в условията на несигурност и епидемична обстановка.
"Даването на голямо количество пари от страна на държавата ще усили инфлационните тенденции в страната. Всеки лев, даден от правителството, част от него ще се върне обратно под формата на данъци и така се гарантира пълненето на бюджетна. Не може да се каже, че няма социални мерки", обобщи той.
По думите на Събев Бюджет 2021 е бюджетът, който България е трябвало да има през 2016-а година:
"В моментът, в който хората са стреснати, правителството реши да прави това, което трябваше да направи в предишните години. ... Страните от ЕС харчеха, а ние затягахме коланите и се хвалихме, че най-малко харчим. Това имаше и демографско следствие, хората намаляха в страната и икономиката не създаде това богатство, което би могла, ние търпим последиците от това".
Според него държавата има достатъчно буфери и "дяволът не е толкова черен", стига да има политическа воля и политическа мисъл.
Дефицитът на интелект в управляващите е това, което трябва да притеснява българските граждани, заяви Димитър Събев.
Димитър Събев. Снимка: БГНЕС
Страните от ЕС харчеха, а ние затягахме коланите, заяви Димитър Събев
Фактор Фактор
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг